Година след като отново отвори врати за посетители, катедралата „Нотр Дам“ е привлякла над 11 милиона души, дошли да видят възстановената ѝ каменна фасада и изчистения интериор след опустошителния пожар през 2019 г., който разруши емблематичния парижки храм.
Катедралата беше открита повторно на 7 декември 2024 г. след над петгодишна реставрация в присъствието на държавни лидери, сред които френският президент Еманюел Макрон и новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.
„Нотр Дам“ е посрещнала около 11 милиона души от повторното си отваряне – с около 30% повече от периода преди пожара, заяви Сибил Белами-Браун, ръководител на отдела за работа с посетители. За сравнение, музеят „Лувър“ в Париж е привлякал 8,7 милиона посетители миналата година, а Айфеловата кула приема около седем милиона туристи годишно.
Катедралата вече надминава годишната посещаемост от осем до девет милиона души преди пожара на 15 април 2019 г., който изпепели покрива и дървената конструкция на този шедьовър на готическото изкуство от XII век. След колосалния реставрационен проект, финансиран с 843 милиона евро дарения, пред входа ежедневно се извиват опашки, прехвърлящи площада пред катедралата. Въпреки че индивидуалните посетители продължават да влизат безплатно и без резервации, огромният наплив налага регулиране на достъпа, особено по време на служби.
Тази година се очакват над 1 600 богослужения, а поклонничествата бележат ръст – над 650, като една трета са от чужбина. 140 милиона евро от даренията все още не са изразходвани, но ще са нужни допълнителни средства за довършване на възстановяването на сградата, която вече беше в лошо състояние още преди пожара. | БГНЕС, АФП