Уроците по музика действат благотворно на психиката 

Изучаването на музика може значително да подобри психичното здраве и цялостното благополучие на децата и юношите.

 

Изучаването на музика може значително да подобри психичното здраве и цялостното благополучие на децата и юношите. Това е заключението, до което стигнаха изследователи от университета „Едит Коуън“ в австралийския град Пърт, след като анализираха 30 научни статии за ролята на музикалното образование. Техният преглед е публикуван в списанието Research Studies in Music Education. 

Учените отбелязват, че за разлика от простото слушане на музика, активното учене - свирене на инструменти, създаване на композиции, участие в ансамбли - осигурява траен положителен ефект. Учениците, които редовно изучават музика, подобряват самочувствието си, развиват емоционална стабилност и стават по-мотивирани да учат. Уроците по музика също така помагат за укрепване на приятелствата и създаване на чувство за принадлежност към общност. Изследователите смятат, че създаването на безопасна, вдъхновяваща атмосфера в часовете по музика е особено важно. Именно тези условия насърчават себеизразяването, развиват постоянство и формират позитивно отношение към себе си и другите. Авторите на изследването призовават училищата да преосмислят ролята на музиката в учебната програма. Според тях уроците по музика не трябва да се възприемат като избираем курс, а като необходима част от развитието на детето, наред с физическото възпитание и социалните програми. 

Преди това учените показаха, че музиката може не само да подобри настроението, но и да засили паметта - дотолкова, че се използва в терапията за деменция и болестта на Алцхаймер. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон