Днес от 18.00 часа в Университетската библиотека ще бъде открита изложба за „Първите жени в Софийския университет”.
Експозицията е повод 125-годишнината от приемането на първата жена студентка във Висшето училище (през учебната 1901/1902 година). В излобжбата, която ще бъде представена от доц. Биляна Яврукова и от д-р Илонка Колева се отдава дължимото и на бележити представителки на преподавателския и изследователския елит на Софийския университет, записали имената си в историята на висшето образование у нас.
Посетителите ще се запознаят с архивни документи, съхранявани в Университетския архив и издания от фонда на Университетската библиотека, представящи първите записани студентки, първите назначени асистентки, първите лекторки, първата жена - чуждестранен лектор, първата жена, защитила докторска дисертация, първите жени хабилитирани преподаватели - доцент и професор, първите жени, заемали ръководни длъжности: заместник-декан, декан и заместник-ректор.
В изложбата има документи и научни публикации на Теодора Райкова-Ковачева, Живка Драгнева, Жана Николова-Гълъбова, Джан-Сун-Фън-Канети, Мерсия Макдермот, д-р Вера Златарева, доц. Елисавета Карамихайлова, проф. Цветана Романска, проф. Рада Балевска, проф. Слава Стефанова, доц. Михайлина Михайлова, проф. Милена Цанева, акад. Райна Георгиева и на други преподавателки. I БГНЕС