Учени от Турция и млади български изследователи дебатират в Карлово за борбата на Васил Левски

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи.

Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България". Организатори на двудневния форум са националните музеи "Васил Левски и "Христо Ботев", както и фондация "Васил Левски".

"Конференцията е продължение на един цикъл от няколко години, в който се опитваме да представим нови документи, интерпретации и изследвания на специалисти, както от музеите, библиотеките и архивите, така и на академични преподаватели. Тази година темата е доста широка, свързана е не само с Васил Левски, но и с цялостната емиграция по време на Българското възраждане", каза пред БНР директорът на Националния музей "Васил Левски" - Дора Чаушева.

Сред участниците имаме и млади учени, включително и колега от Турция, който за втори път участва в нашия форум - д-р Дженгиз Йолджу от Истанбул. Миналата година той представи интересни материали, свързани с Васил Левски, открити в турските архиви. Сега е обърнал своя поглед към Христо Ботев, неговата чета и следите за тези събития в архивите.

Учени от архива в Бургас участват с доклад за една интересна личност - Иван Цанков, революционен деец от Възраждането и строител на свободна България. За нас е важна и тази посока - как кръга от дейци, съмишленици на Васил Левски след Освобождението, се реализира в изграждането на свободната българска държава. Две колежки от Русе ще представят материали за "коронования лъв" на знамето на Ботевата чета, за българското училище в Букурещ и за дъщерята на Ботев - Иванка Ботева", отбеляза Дора Чаушева. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон