Въртейки се между медни казани и дъбови бъчви, група посетители рано сутринта преминаха през пещерната сграда в Брюксел, за да се запознаят отблизо с крафт бирите, приготвени по вековен метод, и да опитат от крайния резултат.
От основаването си през 1900 г. в Андерлехт, работнически квартал на белгийската столица, Brasserie Cantillon произвежда така наречените примитивни бири „ламбик“, които са пропити с местните традиции, предаде АФП.
Това, което прави „ламбик“ специални, е, че тяхното производство започва с процес, известен като спонтанна ферментация - чрез излагане на въздействието на диви дрожди, по-специално тези, които произхождат от белгийската долина Зен, за разлика от култивираните бирени дрожди.
Отлежавайки в дървени бъчви в продължение на месеци до години, което позволява да настъпи вторична ферментация, докато захарите на бирата се превръщат във въглероден диоксид, резултатът е специфична суха бира с леко тръпчив послевкус.
Специалитетът на Cantillon е още по-нишов вид бира, известна като „gueuze“ - смес от ламбик от различни години, чиито плодови разновидности включват kriek или cherry на фламандски.
В края на 70-те години пивоварната решава да се отличи, като превръща дейността си в музей, който днес привлича над 30 000 посетители годишно на фона на по-широката вълна от ентусиазъм към занаятчийските бири и микропивоварните.
В тази ноемврийска сутрин туристи от Италия, Франция, Япония и Великобритания се тълпяха в това, което е обявено за последната работеща пивоварна за ламбик в Брюксел, наблюдавайки как работниците упражняват занаята си. | БГНЕС