Цената на златото достигна нов рекорд

Златото достигна нов рекорден връх, тъй като инвеститорите са все по-уверени, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти тази година, дори след като данните показаха леко повишение в ключовия доклад за инфлацията, предаде АФП.

Благородният метал се радва на силен интерес към покупките през тази година, тъй като централната банка на САЩ намеква за облекчаване на условията за кредитиране.

На 1 април той достигна нов връх от 2 265,73 долара, по данни на „Блумбърг“.

На 29 март внимателно наблюдаваният индекс на разходите за лично потребление - предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията - показа малко повишение на годишна база през март спрямо февруари, въпреки че основният показател леко се понижи.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че докладът е "до голяма степен в съответствие с нашите очаквания" и че вземащите решения са на път да постигнат дългосрочната си цел за инфлация от 2%.

Той добави, че макар последните данни за инфлацията да са по-високи, отколкото Фед би искал, данните за февруари "определено са по-скоро в съответствие с това, което искаме да видим".

Данните изглежда не оказаха голямо влияние върху очакванията на трейдърите за намаляване на лихвените проценти през юни, въпреки че Пауъл предупреди, че е малко вероятно те да паднат до нивата, наблюдавани след световната финансова криза през 2008 г.

Към възходящия натиск върху цените се прибавя и търсенето му като сигурно убежище по време на сътресения поради нарастващото геополитическо напрежение, свързано с опасенията, че войната на Израел срещу Хамас в Газа ще се разпространи още повече.

Въздушен удар в Ливан на 31 март разпали допълнително напрежението, като Израел заяви, че командир на ракетно подразделение на Хизбула е бил "ликвидиран".

От месеци Израел и подкрепяната от Иран групировка почти всеки ден си разменят трансграничен огън.

Търговците следят внимателно и развитието на дългогодишния конфликт в Украйна.

Тъй като кюлчетата не генерират никаква лихва, те печелят, когато централните банки намаляват разходите по заемите, защото статутът им на сигурно убежище ги прави по-привлекателни за инвеститорите. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон