Транспортът излиза на протест, иска спешни мерки срещу високите цени на горивата

Транспортният сектор настоява за незабавни срещи с председателя на Народното събрание.

Съюзът на международните превозвачи (СМП), съвместно с Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) и представители на целия транспортен бранш, обявяват провеждането на протест на 8 май, петък, от 13.30 ч. в „триъгълника на властта“. 

Транспортният сектор настоява за незабавни срещи с председателя на Народното събрание и министър-председателя на Република България. Основната цел е намирането на изход от кризата, която застрашава оцеляването на над 15 000 компании и спирането на над 20% от транспортните средства в страната. 

Основните искания на протестиращите са следните:  

Реално функциониране на държавните регулатори: Настояваме КФН и КЗК да преустановят пасивността си и да започнат да изпълняват своите законови функции. Секторът е обект на драстично и икономически необосновано увеличение на застраховка „Гражданска отговорност“, което буди сериозни съмнения за картелни практики; 

Спешни мерки срещу високите цени на горивата: Настояваме за адекватна държавна подкрепа, която да минимизира инфлационния шок от енергийната криза. Докато в други държави от ЕС вече се прилагат работещи механизми в помощ на бизнеса, у нас секторът получи единствено празни обещания; 

Прозрачност и контрол: Изискваме незабавна проверка на застрахователния пазар и прекратяване на непазарни практики, които водят до изтичане на български капитали към чужди юрисдикции и риск от масови фалити; 

Протестът е подкрепен от КРИБ, както и от над 78 мото клуба в страната, които също са засегнати от липсата на държавен контрол и чиновническото високомерие. 

„Ние не сме против държавата, а против безконтролността и безотговорността на институциите, които трябва да защитават обществения интерес“, казват представители на транспортния бранш. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон