Тръмп обяви увеличение на митата върху автомобили и камиони от ЕС до 25%

Американският президент обвини ЕС, че не спазва предишно търговско споразумение.

Президентът Доналд Тръмп заяви, че следващата седмица ще увеличи митата на САЩ върху леки и товарни автомобили от Европейския съюз, обвинявайки блока, че не спазва предишно търговско споразумение.

Споразумението, сключено миналото лято, ограничаваше американските мита върху автомобилите и авточастите от ЕС до 15%, което е по-ниско от 25-процентното мито, което Тръмп наложи на много други търговски партньори, предаде АФП.

„Въз основа на факта, че Европейският съюз не спазва напълно договореното търговско споразумение, следващата седмица ще увелича митата, налагани на Европейския съюз за автомобили и камиони, влизащи в Съединените щати. Митото ще бъде увеличено до 25%“, написа американският президент в платформата си Truth Social.

Тръмп не посочи допълнителни причини за планираното увеличение, но съобщението дойде ден след поредната му критика към германския канцлер Фридрих Мерц. Той призова Мерц да се съсредоточи върху прекратяването на войната в Украйна, вместо да „се меси“ по въпроса за Иран.

Германия вероятно ще бъде силно засегната от рязкото повишение на митата върху автомобилите и авточастите, тъй като тя отговаря за значителна част от износа на автомобили от ЕС. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон