ICGB подписа споразумение за междусистемно свързване с гръцкия национален оператор на газопреносна система DESFA в точката на междусистемно свързване (IP), разположена в Комотини, Гърция.
Споразумението е в синхрон с всички приложими регулаторни изисквания и очертава цялостен набор от условия и процедури, които ще регулират всички операции в точката. Двата преносни оператора имат ангажимента да осигурят сигурна, безопасна и ефективна оперативна съвместимост при търговската експлоатацията в новата точка на свързване. В месечния търг за свободен капацитет за месец октомври, ICGB е предложила на заинтересованите участници капацитет от 48 044 459 kwh/ден за точката в Комотини.
„Това е ключова стъпка, за да се гарантира, че газопроводът IGB може да поеме транспортирането на обеми природен газ, които ще станат достъпни за пазара след търговския старт на терминала за втечнен природен газ в Александруполис. Двете инфраструктури са в голяма синергия и очакваме, че пускането в експлоатация на LNG терминала ще се отрази положително на пазарния интерес към съществуващия и планирания капацитет на интерконектора“, заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. Връзката между двете системи вече е тествана успешно с реални количества природен газ, за да се гарантира безпроблемна експлоатация от 1-ви октомври.
Газопроводът IGB вече е свързан с Трансадриатическия газопровод (TAP) и с газопреносната система на „Булгартрансгаз“. Новото споразумение за междусистемно свързване ще позволи на заинтересованите страни с резервиран капацитет в LNG терминала да транспортират газ по IGB, като по този начин ще се обособи нов, надежден маршрут за доставки на природен газ за Югоизточна и Централна Европа. ICGB планира да пусне в експлоатация IP Komotini DESFA/ICGB от 1 октомври 2024 г., което зависи и от съответните потвърждения от свързаните газопреносни оператори.
Настоящият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно с потенциал да достигне 5 млрд. куб. м годишно. Независимият газопреносен оператор ICGB вече е ангажиран с разширяването на капацитета като стратегическа стъпка към осигуряване на достъп до доставки на природен газ от диверсифицирани източници. Това е и ключов проект в рамките на Вертикалния газов коридор, обединяващ преносните оператори от региона, включително от Молдова и Украйна. І БГНЕС