Когато човек попадне в Китай, има чувството, че живее няколко хилядолетия напред в бъдещето. Това заяви в интервю за БГНЕС писателката и журналистка Таня Глухчева, която отскоро е и медиен посланик на Китай – признание за нейното обективно отношение към тази държава. Тя е и авторка на книгата „4 месеца и 22 часа“, в която разказва за своето пътешествие в Поднебесната империя.
Винаги, когато хората я питат за Китай, това я кара да се чувства като прочутия пътешественик Марко Поло. „Когато той се е завърнал от своето пътуване в Азия и е разказал на хората, какво е видял там, никой не му е повярвал. Дори малките деца са тичали след него и са му казвали: Чичо Марко разкажи ни още една лъжа“, смее се Таня.
Тя сподели, че всеки път, когато посещава Китай си мисли, че няма с какво да бъде изненадана, но винаги се получава обратното. Най-забележителното нещо, което е видяла при последната си визита там, приключила преди около три седмици, са автобусите без шофьори. „Когато домакините от най-големия китайски вестник „Чайна Дейли“ ни казаха сега ще ви покажем какво е усещането да пътуваш в автобус без шофьор, гостите, които бяхме от десет различни държави, първоначално се поколебахме дали въобще да се качим в такова превозно средство. Мисълта, че отпред не стои никой, беше шокираща. Съвсем ни изуми и когато видяхме, че няма и огледала за задно виждане. След първите минути, когато човек вече е вътре и се по-отпусне вижда, че няма нищо страшно“, разказа Таня.
Друго нещо, което удивлява е, че в Китай ся яде абсолютно всичко и даде за пример следния епизод: „Когато колежката от Босна и Херцеговина попита преводачката какво има пред нас на масата, жената си пое дълбоко въздух и каза: в Китай човек яде всичко, което вижда пред себе си и не пита какво е това“.
Таня Глухчева определи като хубав знак отмяната на визите за българите, желаещи да пътуват в Китай. „Хубаво е, че Китай избра България, Румъния, Япония и още няколко държави да попаднат в тази програма. Става дума за едногодишен безвизов период, така че повече българи да посетят страната като туристи. Тази мярка също така ще съдейства и за задълбочаването на търговските ни отношения“, заяви журналистката.
Самата тя е посетила Китай за последната година четири пъти и всеки път е трябвало да чака на дълги опашки: „От догодина съм спокойна, че ще си спестя тази емоция“, добави Глухчева.
Нейният топ 5 на местата, които трябва да се видят в Китай изглежда по следния начин.
На първо място поставя столицата Пекин, който като всеки столичен град предоставя много интересни неща. На второ е Шанхай, където отиват повечето българи.
„Това е най-западният град, който можете да видите в тази страна. Той също така е известен и като перлата на Ориента. Не пропускайте да се отбиете до намиращия се на близо град Нинбо, който преди три седмици се побратими с Варна и ето още една връзка с България“, каза Таня. Ченду известен със своите панди също не трябва да се изпуска. Изборът на петото място я затруднява, защото Поднебесната е наистина с огромни размери и уникални места, но според нея си заслужава да видите Спящия Буда.
„Китайците се държат добронамерено към абсолютно всички хора. Към нас българите изпитват едно добро чувство, тъй като България е втората страна, която ги признава. Бих посъветвала всички, които са решили да отидат в Китай, да се оставят на течението и с всички сетива да попият колкото е възможно повече от тази страна“, заяви журналистката и пътешественичка Таня Глухчева. І БГНЕС