От неделя световните лидери ще се съберат в централата на ООН в Ню Йорк за годишната среща на организацията на фона на бушуващи войни, нарастващ популизъм и дипломатическа безизходица.
Войната в Газа, нарастващото напрежение в Близкия изток, гладът в гражданската война в Судан и разяждащият конфликт в Украйна са сред злободневните въпроси в дневния ред на президентите и министър-председателите, които ще участват в седмицата на високо равнище на Общото събрание - най-значимото събитие на ООН.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш подчерта тази седмица, че светът ще успее да „избегне преминаването към Трета световна война“. „Това, на което сме свидетели, е умножаването на конфликтите и усещането за безнаказаност“, заяви Гутериш на брифинг.
Срещата „не може да се състои в по-критичен и по-предизвикателен момент“, заяви пратеникът на Вашингтон в ООН Линда Томас-Грийнфийлд.
„Списъкът на кризите и конфликтите, които изискват внимание и действия, изглежда само расте и расте... лесно е да изпаднем в цинизъм. Но ние не можем да си позволим да направим това“.
Не е ясно какво, ако изобщо нещо, може да постигне грандиозната среща, Световната купа по дипломация, за милионите хора, потънали в конфликти и бедност по света.
С участието на израелския лидер Бенямин Нетаняху, палестинския президент Махмуд Абас и новия ирански президент Масуд Пезешкиан, „Газа очевидно ще бъде най-значимият от тези конфликти по отношение на това, което лидерите казват“, каза Ричард Гоуън от Международната кризисна група.
Той предположи, че дипломатическите речи и пози ще „не променят съществено събитията на място“.
Войната в Газа започна след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври, което в крайна сметка доведе до смъртта на повече от 1200 души, по данни на АФП, базирани на официални израелски данни.
По данни на министерството на здравеопазването в управляваната от Хамас Ивица Газа от началото на войната досега във военната кампания на Израел в Газа са загинали повече от 41 272 палестинци. ООН признава тези данни за достоверни.
Опасенията са големи, че конфликтът може да се пренесе в Ливан, където поредица от смъртоносни експлозии очевидно бяха насочени към комуникациите на „Хизбула“ тази седмица. Израел все още не е направил коментар.
Световните лидери, сред които се очаква да бъде и министър-председателят на Индия Нарендра Моди, ще присъстват, за да приемат споразумение за това как да се справят с най-належащите проблеми занапред.
Въпреки интензивните преговори и призива на Гутериш към лидерите да проявят „смелост“, проектотекстът беше оценен от наблюдателите като крайно недостатъчен.
„Един от рисковете, и това е повече от риск, (е) че Срещата на върха за бъдещето може да заприлича на срещата на върха от миналото, а в най-добрия случай - на срещата на върха от настоящето“, каза друг дипломат.
Гутериш настоява, че срещата на върха има стойност, като заяви, че „международните предизвикателства се движат по-бързо от способността ни да ги решаваме“.
„Виждаме неконтролируеми геополитически разделения и нестихващи конфликти, не на последно място в Украйна, Газа, Судан и другаде, нестихващи климатични промени, нестихващи неравенства... и нашите институции просто не могат да се справят“, каза той.
Представителката на МКЧК в ООН Летисия Куртоа заяви, че е жизненоважно конфликтите да се решават „точно сега“, а не като „цел за следващото поколение“. Срещата на върха ще бъде последвана от седмица на високо равнище, на която 193-те членки на ООН ще се обърнат една към друга, започвайки с Бразилия.
Тя ще бъде последвана от Съединените щати, където президентът Джо Байдън ще говори - вероятно по преговорите за прекратяване на огъня в Газа, наред с други въпроси.
Лидерите на Китай и Русия ще отсъстват, както през изминалите години, но ще присъстват британският лидер Киър Стармър, украинският Володимир Зеленски и бразилският Луис Инасио Лула да Силва. Зеленски беше главната атракция през 2023 г., но един дипломат заяви пред АФП, че тази година той ще се бори да остане в центъра на вниманието, докато представя своя „план за победа“.
Преди тържествените събития около централата на ООН на брега на реката се издигаше стоманен пръстен за сигурност, а местните хора и бизнесът се подготвяха за парализа на движението, причинена от безкрайните ВИП кортежи и затварянето на улици. | БГНЕС