Сушата погубва Сицилия, а дъждовна вода се излива в морето

Росарио Когната, млад производител на лимони в Сицилия, е разстроен: плодовете му изсъхват поради суша, докато на няколко километра от земята му дъждовната вода се изхвърля в морето.

Язовирът Тринита, построен през 1959 г. в община Кастелветрано в западната част на средиземноморския остров, не е бил подлаган на тестове от властите и следователно никога не е получавал официално одобрение.

Също така, веднага след като резервоарът се напълни благодарение на зимните валежи, властите отварят широко шлюзовете и синьото злато се влива в канал, завършващ в морето.

„Добре, сушата се дължи на липсата на дъжд, но водата, която имаме, не знаем как да я управляваме и това не е отговорност на фермерите“, оплаква се Росарио, докато съзерцава водите в долната част на язовира в подножието на който ръждясват големи стоманени тръби.

Тръби, свързани към басейна, захранваха напоителните мрежи на местните фермери, които в замяна трябваше да затворят кладенците си. Но инфраструктурата е занемарена. Тръбите вече са остарели, водата вече не стига. Притиснати в ъгъла, някои оператори копаят кладенци... незаконно.

За Росарио Когната този случай илюстрира до абсурд некомпетентността на местните съветници и централното правителство в управлението на водите в продължение на десетилетия. „Това никога не ги е интересувало“, обвинява той, думи, които се чуват навсякъде през това лято на суша от основната земеделска организация в страната, “Колдирети“, на която той е член.

Остаряла мрежа

Сицилианците винаги са изпитвали суша през лятото. Само глобалното затопляне увеличава своята честота и интензивност.

Тази година „валежите са намалели с около 350 мм в сравнение със среден годишен валеж от 750 мм“, обяснява Леонардо Валерио Ното, професор по хидрология. В кабинета си в университета в Палермо той анализира сателитни изображения на 46-те изкуствени резервоара на острова.

„Много от тези резервоари вече са в почти критична ситуация, някои са практически празни, докато други, особено тези, обслужващи големите градове, изпитват значително намаляване на ресурсите.“ Лято 2025 г. може да бъде още по-лошо, защото ресурсът няма да бъде обновен до нивото на източване, предупреждава той.

Някои провинции, особено на юг, изпитват сериозен недостиг на питейна вода и прекъсванията се повтарят. Подобно на Росарио Когната, професор Ното изразява съжаление за липсата на държавни инвестиции в поддръжката на разпределителната мрежа.

Докато Италия е първата страна в ЕС по отношение на абсолютни обеми прясна вода, взета от повърхността или под земята, "от 100 литра, инжектирани в разпределителната мрежа, 42 се губят по пътя" поради лошото състояние на тръбите .

Националният статистически институт (Istat) е изчислил, че тази похабена вода ще задоволи годишните нужди на 43 милиона души, или на трима от всеки четирима италианци.

Сардиния (52,8%) и Сицилия (51,6%) държат националния рекорд по загуби на вода.

Според фондация Fondo Ambiente 60% от националната мрежа е над 30 години, а 25% над 50 години. При сегашния темп на обновяване на тръбите (едва четири метра на километър годишно), ще са необходими 250 години, за да бъдат подменени.

Младите си отиват

Попитан от АФП, регион Сицилия казва, че „отговаря на извънредната суша с най-голяма решителност, както за селското стопанство, така и за населението“.

Тя подчертава, че е подписала с държавата в началото на юли „Воден план“ от 1,6 милиарда евро, предназначен, наред с други неща, за „намаляване на загубите на вода“.

Все още е необходимо общностите да обработват документите правилно: тъй като не успя да отговори навреме на поканата за търг, южната община Агридженто пропусна близо 50 милиона евро финансиране. Стотици жители на града демонстрираха в началото на август, за да осъдят управлението на водата от техните избрани служители.

В имението си Кампобело ди Мазара, което отглежда заедно с баща си, Росарио Когната гледа безпомощно как лимоните му загиваат, докато „стресираното“ дърво ги оставя да паднат на земята. Те са жълти отвън, покафенели отвътре, изгорели от слънцето, когато по това време на годината трябва да са още зелени. Той оценява загубите си между 30 и 40%.

„Без вода няма живот. Много е сериозно. Семействата рискуват прехраната си, младите хора предпочитат да напуснат, а провинцията опустява“, въздъхва той.

Въпреки един от най-високите показатели на раждаемост в в Италия, тя се превръща в застаряваща страна, понякога наричана "Япония на Европа", Сицилия (пет милиона жители) е един от най-бързо обезлюдяващите се региони от десет години насам. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон