Споделеното родителство цели след развод децата да имат максимално голям контакт и с двамата си родители. БГНЕС разговаря по темата споделеното родителство да бъде част от родното законодателство с депутатите Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС и Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ.
„В момента действащото законодателство е такова, че когато няма развод по взаимно съгласие и по исков ред, съдът е длъжен дори да вижда, че има разбирателство по отношение на детето, да се произнесе по отношение на родителските права в съдебното решение“, обясни Захариева.
Депутатът уточни, че идеята, която са имали ГЕРБ още през 2016 г. и която сега Народното събрание се опитва да приеме, е съдът да не се налага да се произнася, а да действа споделеното родителство. „Тоест, когато единият родител повдигне този въпрос и иска, то тогава съдът да се произнася. Но когато спорът е от друго естество, то да не въвличаме напразно детето в този спор“, обясни Захариева.
Тя отбеляза, че много често децата се използват за решаване на други конфликти. „Получава се в крайна сметка едно отчуждено от единия или другия родител дете, или едно във всички случаи нещастно дете“, заяви депутатът от ГЕРБ-СДС.
Тя даде пример с немския модел, при който споделеното попечителство е факт. „Немският модел показва, че децата след раздялата на родителите си продължават да живеят с двамата от тях и се чувстват пълноценни и много щастливи“, поясни Захариева.
Тя все пак уточни, че има и други случаи, при които достъпът до двамата родители не е в интерес на детето. „Ще се водим от висшия интерес на детето. Когато това не е в негов интерес, то няма да бъде правено“, увери народният представител.
Захариева подчерта, че работата по изготвяне на законопроекта за промени в Семейния кодекс върви. „Когато сме готови ще ги представим. Във висока степен на готовност сме, надяваме се в близките месеци или до края на годината да бъдат готови разпоредбите“, допълни тя.
Подкрепа за споделеното родителство има и от ПП-ДБ.
„Направихме кръгла маса, за да видим какви са позициите на засегнатите страни. В резултат можем да кажем, че институциите са еднозначно “за”, докато някои неправителствени организации са на позицията, че понятието “споделено родителство” в законодателството не е най-доброто решение“, заяви Елисавета Белобрадова от ПГ на ПП-ДБ.
„Имахме изчерпаемост на дискусията. Сега една седмица ще бъде срокът, в който участниците на кръглата маса ще могат да подадат собствените си становища. След това ще решим в какви параметри да представим законопроект, касаещ правната регламентация на споделеното родителство“, добави Белобрадова. /БГНЕС