Горещината е непоносима не само за хората в града, но и за животните в столичния зоопарк. В най-горещия от настоящата седмица ден, когато живакът в София стигна 35 градуса, обитателите на зоологическата градина се насладиха на здравословен сладолед с плодове, свежа диня и душ, предаде репортер на БГНЕС.
За днешния ден е обявен оранжев код в почти цяла България. Времето е опасно горещо с температури от 38 до 41 градуса.
За най-малкия човекоподобен тип маймуни – гибоните, лятото в София не се отразява на настроението им. Те са много дружелюбни и игриви. Гледачите им разказаха, че обичат да ядат сладолед, който им се дава и като награда за определени упражнения и добро поведение.
„Изключително интелигентни са. Дадени са от координатор на програмата за защита на защитените видове. Понеже като зоопарк доказахме, че можем да се грижим за такива животни, ни бяха дадени два. Тези и други видове защитени животни имат забрана за размножаване. Тези животни трябва да се пазят. Целта не е да ги размножаваме, а да ги опазим в природата“, разказаха пред БГНЕС от зоопарка.
Единственият бял носорог на Балканския полуостров, с който зоопаркът в София се гордее, получи освещаващ душ днес. Той е мъжки и е на около 39 години. След банята, носорогът обича да се въргаля в калта.
Интересна е историята на слоновете в зоологическата градина. От идването си през 1989 г. двата слона в софийския зоопарк са заедно. Фрося е изпратена е към Хавана, Куба, като личен подарък за Фидел Кастро. Стига до залива, но заради заболяване се връща в Германия и оттам пристига в България.
В зоопарка има и мечка гризли, тя е един от многото защитени видове, която днес похапна сладолед, а кафявата ѝ братовчедка утоли жаждата в горещината с диня.
„Рони е на 39 години, идва от Чехия, заедно с брат си Уран, който за съжаление не доживя тази възраст. Застрашен вид са и не бяха предназначени за размножаване в зоопарка“, разказа пред БГНЕС Ирина Сахатчиева – отговорник за връзки с обществеността и международната дейност на зоопарка.
Тя припомни, че е забранено посетители на зоологическата градина да хранят обитателите с храна, която не влиза в менюто им.
„Не толерираме това поведение. Много е трудно да откажеш животно от такова поведение. В зоологическата градина не сме цирк. Искаме животните да се държат така, както се държат в природата. Няма животно, което да не може да бъде научено на нещо“, каза още тя. | БГНЕС