Силяновска: Историята и езикът са проблемите на Скопие по пътя към ЕС, ветото не е приятелски инструмент

"Мисля, че ветото ще продължи да създава проблеми, няма да останем изолиран случай и че по някакъв начин трябва да намерим своето място в рамките на критериите от Копенхаген“, каза македонският президент.

Копенхагенските критерии са това, което ще ни направи стандартна европейска, скучна държава, а ветото не е приятелски инструмент. Проблемите на Скопие, по пътя към ЕС, са свързани с историята, възприятието на културата и езика.

Това заяви македонският президент Гордана Силяновска-Давкова по време на срещата си в Скопие с хърватския си колега Зоран Миланович, предаде БГНЕС.

Силяновска оцени отношенията с Хърватия като традиционно приятелски, които според нея се развиват във всички области. Тя подчерта, че никога няма да бъде забравено, че през 2020 г., по време на хърватското председателство на ЕС, Северна Македония е направила крачка към ЕС заедно с Албания.

„Това е знак за разбиране, знак за подкрепа. Хърватия, въпреки че е член на ЕС, има разбиране за регионалните нужди, има разбиране за Западните Балкани. Президентът (Миланович) многократно повтаря, че ние сме географски, културно и исторически част от Европа. Относно чакането ни за ЕС, повтарям, че смятам, че критериите от Копенхаген са това, което ще направи една стандартна европейска държава скучна, че ветото не е приятелски инструмент, че очаквам разбиране. Разбира се, трябва да прокарваме държавния дневен ред, защото легитимността идва от гражданите, имам предвид да се развиваме икономически, културно, научно“, подчерта македонският президент.

Силяновска каза, че Скопие изпита проблеми от „различно естество“ по пътя към ЕС.

„Нашите проблеми са от различно естество, проблемите ни са свързани, което е много странно за историята, за възприятието на културата и дори за езика, неща, които не се обсъждат и договарят. Мисля, че ветото ще продължи да създава проблеми, няма да останем изолиран случай и че по някакъв начин трябва да намерим своето място в рамките на критериите от Копенхаген“, подчерта тя, добавяйки, че в целия този контекст добросъседските отношения също са много важни. | БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон