Силяновска: Двустранните спорове са заплаха за региона, Хърватия може да помогне за евроинтеграцията на Македония

Тя прие председателя на парламента на Хърватия Гордан Яндрокович, който е на официално посещение в страната.

 

Македонският президент Гордана Силяновска-Давкова заяви, че "двустранните спорове са заплаха за Северна Македония, за целия регион и за разширяването на Европейския съюз".

Тя прие председателя на парламента на Хърватия Гордан Яндрокович, който е на официално посещение в страната, предаде БГНЕС.

"И двамата припомниха общото начало на европейската интеграция преди двадесет години, но със съвсем различен резултат", обявиха от македонското президентство.

Според Силяновска "опитът на Хърватия в европейската интеграция е подходящ урок за Скопие", а Хърватия, като доказан приятел на Северна Македония, "може да ѝ помогне много с уроците, научени в процеса на европейска интеграция".

Силяновска подчерта готовността на Северна Македония да се справи с критериите от Копенхаген, "при условие че не сме затънали в безсмислени двустранни спорове, които са реална заплаха не само за нас и региона, но и за разширяването на ЕС".

В съобщението на президентстката институция в Скопие се казва още: "Председателят на хърватския парламент изрази мнение, че заплахата от вето от съседите е несправедлива и че Хърватия ще остане наш верен приятел с голямо разбиране и подкрепа за нас. Президентът и председателят на хърватския парламент подчертаха загрижеността си за македонското малцинство в Хърватия и хърватското малцинство в Македония, които са прераснали в солидни мостове на взаимно доверие и сътрудничество."

Срещата е завършила с договореност за продължаване, разширяване и задълбочаване на македоно-хърватските отношения в сферата на политиката, икономиката, културата, туризма и спорта.

БГНЕС припомня, че в сряда, 5 март, Гордан Яндрокович се срещна с представители на хърватската общност в Северна Македония, които поискаха да бъдат вписани в конституцията на страната. Те изразиха ангажимента си да пазят хърватския език, история и наследство, но също така посочиха предизвикателствата в областта на образованието, културата и медийното представяне в техните дейности. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон