Когато поемем председателството на ЕС, ще направим всичко, за да гарантираме, че членството на РС Македония и Западните Балкани ще се случи възможно най-скоро, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто в Скопие.
„Разширяването на Европейския съюз трябва да се ускори незабавно с присъединяването на Северна Македония. Истинските преговори трябва да започнат незабавно и да приключат, за да може Северна Македония да стане член“, каза унгарският министър на външните работи Петер Сиярто, който е на работно посещение в страната.
На пресконференция в Скопие с македонския външен министър Буяр Османи Сиярто заяви, че Европейският съюз има нужда от Западните Балкани. „ЕС има нужда от този импулс и бързо развитие на събитията. ЕС трябва да признае, че мястото на Западните Балкани е в Съюза“, добави той.
Според него все още има членове на блока, „които забавят и поставят пречки в този процес“.
„Ужасно е, че България блокира писмото, което трябваше да бъде изпратено до РСМ преди няколко седмици. Македония е кандидат от 18 години и невъзможността да започне преговори е ужасна и показва неуважение към страната и е в противоречие с интересите на ЕС“, твърди Сиярто.
„Тези, които блокират присъединяването, трябва да знаят, че по този начин се подкопава доверието в Съюза. Когато поемем председателството на ЕС, ще направим всичко, за да гарантираме, че членството на Северна Македония и Западните Балкани ще се случи възможно най-скоро“, подчерта той.
Унгарският външен министър отново изрази остра реакция срещу България заради таксата върху вноса и преноса на природен газ през "Балкански поток", който е собственост на страната ни.
„За всяка държава е важно да осигури енергийни доставки. Никой няма право да застрашава сигурността на другите за енергийни доставки“, каза Сиярто, след като Унгария подаде жалба в Европейската комисия срещу българските действия. Той смята, че това е стъпка и акт на враждебност от страна на България.
От своя страна Буяр Османи заяви, че това е незаконно определена такта, която противоречи на европейските правила и нанася щети на македонската икономика. „Уведомихме ЕК и поискахме координиран подход, за да премахнем тази незаконно наложена такса“, каза Османи.
Двамата външни министри обсъдиха различни теми, но не споменаха екстрадицията на бившия премиер Никола Груевски.
„Не трябва да се намесваме в съдебните процеси и смятам, че не е необходимо да говорим по този въпрос“, отговори Сиярто на журналистически въпрос по темата.
„Не става дума за външнополитическа комуникация", каза Османи. „Не е в интерес на никоя страна премиерът да е в изгнание“, добави той. /БГНЕС