Съюзът на издателите: Журналисти и медии не могат да бъдат сплашвани

Съюзът на издателите в България остро осъжда всеки опит за натиск върху журналисти и медии, се казва в официална декларация на СИБ във връзка с изразени от акционери в „Исторически парк“ позиции.

Акционерите в "Исторически парк" дадоха пресконференция, на която открито заплашиха медиите и журналистите, дръзнали да разследват дейността на компанията. Те дори поискаха всички да се извинят на основателя на компанията Ивелин Михайлов, срещу когото има множество сигнали в МВР, прокуратурата и НАП.

Във връзка с това Съюзът на издателите в България изразява остро несъгласие с опитите да бъдат сплашвани журналисти и медии:

„В България всеки, който се чувства оклеветен от публикация или излъчено предаване, може да се обърне към съда, за да докаже правотата си. Всяко друго действие е посегателство срещу свободата на словото и срещу правото и задължението на журналистите да публикуват факти и да разследват явления в обществения живот“.

 

Издателите от Съюза ще реагират срещу всеки опит върху обществено значими теми да бъде наложено чрез заплахи медийно мълчание, се казва още в декларацията.

БГНЕС е част от Съюза на издателите в България и подкрепя изразената официална позиция. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон