Съединените щати са върнали на Индия повече от 1400 артефакта на стойност 10 милиона долара, които са били заграбени незаконно от държави в Южна и Югоизточна Азия.
Предметите бяха официално върнати на церемония в индийското консулство в Ню Йорк, съобщи Си Ен Ен.
Сред възстановените предмети са такива, които доскоро са били изложени в нюйоркския музей на изкуствата „Метрополитън“. Сред тях е скулптура от пясъчник на небесна танцьорка, която е била контрабандно пренесена от Централна Индия до Лондон, след което е била незаконно продадена на един от меценатите на Метрополитън и дарена на музея.
Процесът по връщане на предметите е резултат от „няколко текущи разследвания“ на мрежи за грабеж, включително тези, управлявани от осъдените търговци на произведения на изкуството Нанси Винер и Субхаш Капур, американски търговец на антики, който беше осъден на 10 години затвор за ръководене на престъпна мрежа чрез галерията си в Ню Йорк.
Капур беше изпратен да се изправи пред съда в индийския щат Тамил Наду след ареста му в Германия през 2011 г. Прокуратурата получи заповед за ареста му през 2012 г., въпреки че той продължава да бъде задържан в Индия в очакване на екстрадицията му в САЩ.
„Днешното репатриране бележи още една победа в многогодишното международно разследване на трафика на антики, извършван от един от най-плодотворните престъпници в историята“, заяви Уилям Уокър, специален агент, отговарящ за разследването на националната сигурност на федералната служба в Ню Йорк.
От създаването си преди повече от десетилетие звеното за борба с трафика на антики към окръжния прокурор на Манхатън - работна група от юристи, следователи и експерти по изкуство - е възстановило 5800 антики на стойност почти 460 млн. долара. Освен това звеното е осъдило 16 души за престъпления, свързани с трафика, и е подало молба за екстрадиция на други шестима, свързани с откраднати културни ценности.
През юли САЩ и Индия подписаха споразумение за защита на културните ценности чрез предотвратяване на незаконната търговия и рационализиране на процеса на връщане на откраднати антики обратно в Индия. | БГНЕС