Това се казва в доклад на Global Rights Compliance, базирана в Хага фондация, който твърди, че правилата на МОК всъщност не са били спазени.
По-рано тази година МОК реши да допусне спортисти от Русия и Беларус в Париж, ако те не нямат военен статут или не са изразявали подкрепа за войната в Украйна. В крайна сметка 15 руснаци и 16 беларуси ще се състезават в Париж, но според доклада тяхната бройка би трябвало да бъде по-малка, като се твърди, че 10 от 15-те руснаци не отговарят на поставените ограничения.
Докладът посочва и конкретни примери. През март 2022 година руската колоездачка Алена Иванченко е харесала публикация в социалните мрежи, на която е имало снимка на Йозеф Сталин с надпис "Примирие с врага е възможно само след неговото унищожение". Нейната съотборничка Тамара Дронова има връзки със службите за сигурност и е изразявала публично подкрепа за войната. Кануистката Олесия Ромасенко е състезател на ЦСКА (Централен спортен клуб на армията), който е ведомствен на Военното министерство.
Подобни примери са дадени с кануиста Алексей Коровашков, плувеца Евгени Сомов, гимнастичката Анжела Бладчева, тенисистките Мира Андреева, Диана Шнайдер и Елена Веснина и тенисиста Павел Котов, както и с част от спортистите на Беларус. | БГНЕС