Румен Радев: Има и други хора, които са изразили желание да бъдат служебен премиер

Служебният премиер Димитър Главчев не присъства на тази среща, защото сега за разлика от предишния път има и други личности, които са изразили желания да стане служебен премиер.

Ако няма промяна на подхода и идеите, ние ще бъдем в същата ситуация след предсрочния вот. Виждаме, че трябва да работим с коалиции и ако не бъдем толерантни преди вота, много трудно ще ги сформираме след това.

Това заяви президентът Румен Радев в началото на консултациите с парламентарно представените партии, предаде репортер на БГНЕС.

Президентът изрази съжаление, че и 50-ото НС не успя да излъчи редовно правителство, и отиваме на поредни предсрочни избори.

„Моите възможности за избор на министър-председател са драстично ограничени. Веднага пристъпих към разговор с всички потенциални премиери, като тези разговори не са приключили окончателно. Не можем да бавим повече процеса и трябва да има яснота в държавата за нейното управление“, заяви Радев, обръщайки се към партиите.

Първи взе думата Росен Желязков като представител на най-голямата ПГ на ГЕРБ-СДС в 50 НС.

„Независимо от противоречивите оценки за промените в Конституцията, ние дължим повече ангажираност към духа на Конституцията и принципите на правовата държава и парламентарната демокрация. Изхождаме от разбирането, че мненията и позициите на парламентарните партии имат за предел, там където започват правомощията на президента. В този контекст нашето категорично мнение е, че партиите не трябва да се бъркат в компетенциите на президента и какъв трябва да бъде кабинета и кои да са избраните министри и премиер“, заяви Росен Желязков.

Той изрази задоволство от вчерашната позиция на Румен Радев, с която е защитил духа на парламентаризма и да не се допусне позицията председател на НС да бъде обект на политически инженеринг.

„Ще участваме в работата на изпълнителната власт съгласно компетенциите ни като народни представители“, добави Желязков.

Той призова парламентарната трибуна да не бъде превръщана в трибуна за партийна пропаганда. Желязков смята, че 20-ти октомври е подходяща дата за вот. Това ще даде на парламента възможност да работи 20 дни или девет заседания през септември, които да бъдат използвани за смислена законодателна дейност.

Председателят на ПГ на ПП-ДБ акад. Николай Денков също заяви, че не иска да влиза в пълномощията на президента за избор на кабинет и премиер. „Този кабинет трябва да осигури честни избори. Ние нямаме доверие в сегашния вътрешен министър Калин Стоянов. Има данни, които показват, че има основание да има съмнения в безпристрастната работа на министъра. Нашият призив е, когато обсъждате с бъдещия служебен премиер, да вземете предвид и това, и да назначите друг вътрешен министър“, каза той.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира думите на президента за избора на служебен премиер и посочи, че Радев ще "избере кандидата на Делян Пеевски, а не Господ". Според Костадинов цялата тази процедура в момента е безсмислена. „Българите не харесват лицемерието на политиците“, добави той.

Радев заяви, че Костадинов е описал образно ситуацията. „Наистина нелепо е по такъв начин да се подхожда към НС. Не мога да приема, че председателят на НС ще бъде подменен само и само за да бъде назначен удобен премиер. Изказах отношение в подкрепа на председателя на НС, независимо кой е той“, подчерта Радев и допълни, че "специално да се сменя председател на НС само с тази цел - не. Моята позиция е изцяло в защита на парламентаризма".

Йордан Цонев от ДПС на Делян Пеевски заяви, че парламент, в който няма ясно мнозинство, и който да носи отговорност за законодателство и бюджет, е опасен, защото създава лошо и вредно законодателство. „Опасен е и защото през последните 3-4 години сме свидетели как финансовата стабилност се взривява от популизъм“, подчерта той.

Според него колкото по-бързо приключи работата на този парламент, толкова по-малко са опасностите. Той остро възрази от намесването на Делян Пеевски в разговорите. Радев прие забележката и призова разговорите да се водят по темата за консултациите.

Председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов призова за служебен премиер да се назначи най-отдалеченият от всички партии човек, за да се гарантира честността на изборите. „За нас този служебен премиер и кабинет ще има и още една задача – да номинира еврокомисар от България до 30 август. Нека тези разговори да бъдат на публична основа, за да бъде избран добър кандидат от България“, призова Гуцанов.

Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов заяви, че основният виновник да няма редовен кабинет е една политическа партия, която "има зависимост от една половинка от партия". По отношение на Конституцията той припомни, че са били против поправките в Конституцията, защото само ще навредят. „Домовата книга“, която беше заложена от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, е такава каквато е, и президентът Радев няма големи възможности кой да назначи за премиер", каза Йорданов.

Той заяви, че не е незаконна процедурата по смяната на председателя на НС и отхвърли сравненията с политически инженеринг. „Тази истерия се породи от това, че хората в домовата книга са близки до тях. Вие като президент трябваше да имате по-голям избор за избор на премиер“, каза още Йорданов. Ако ПП-ДБ бяха мислили прагматично, сега президентът можеше да си е върнал правомощията и да не правим тази псевдоконсултация, смята той.

Йорданов помоли президента да поговори със служебния премиер за провеждането на демократичен вот.

Президентът Румен Радев заяви, че усеща известно неудобство от тези консултации, но трябва да се покаже уважение към член 90 от Конституцията и тя трябва да се спазва.

Той се обърна към акад. Денков във връзка с поста вътрешен министър. „Да обсъдя е много деликатно, това означава да кажа какво ми харесва или не, това означава да влияе. Не съм видял по никакъв начин на нито едно от назначенията на Димитър Главчев. Аз избирам премиер и от там той посочва имената. Няма да се намесвам. Димитър Главчев не е тук, защото ситуацията е малко по-различна. Сега имаме и други хора, които са изразили готовност да поемат премиерския пост, а тогава беше само той“, заяви Радев и отказа да спомене имена.

Той обеща, че след още разговори ще вземе решение и няма да бави назначаването на премиер и насрочването на предсрочни избори.

Радев припомни, че е много важно какъв ресор ще получим като еврокомисар, а ние още си нямаме идея какви хора ще предложим. „Този въпрос стои на дневен ред и трябва да бъде плод на общи усилия. Ако ние успеем да изработим някаква единна позиция и да застанем зад нея, това ще е най-добре“, подчерта Радев.

Той посочи, че Планът за възстановяване отива все повече на заден план и се забравя. Радев се надява, че все още има време за наваксване на изоставането там.

Той подчерта, че бюджетът ще съвпадне с предизборната кампания. „Обещанията са лесни, но това може да доведе до много сериозни проблеми като дефицит и инфлация. Призовавам за отговорен подход“, заяви Радев.

Крайната цел трябва да е ясна да гарантираме сигурност и спокойствие на българските граждани. Да гарантираме, че има държава, каза още той.

Радев заяви, че ако датата 20 октомври се избере за избори, това означава, че 20 август парламентът трябва да присъства и пред него служебното правителство да се закълне. Той припомни, че депутатите са взели решение да работят до 16 август.

„След изборите конфигурацията ще бъде горе-долу същата“, заяви Радев, на което беше репликиран от Костадин Костадинов, който го попита откъде той знае, че ситуацията ще е същата.

Радев заяви, че ако няма промяна на подхода и идеите, ние ще бъдем в същата ситуация след предсрочния вот. „Виждаме, че трябва да работим с коалиции. Ако не заложим някаква търпимост преди изборите, тогава много трудно се правят коалиции след тях“, подчерта държавният глава. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон