233 депутати гласуваха „за“, 18 - „против“, а 25 се въздържаха, съобщи румънската информационна агенция Аджерпрес.
В писмо до депутатите президентът пише, че продължаването на руската агресивна война срещу Украйна актуализира необходимостта от засилване и разнообразяване на подготовката на въоръжените сили на Украйна. А след направения анализ се оказа, че Румъния може да даде своя принос към Коалицията на морските способности, като приеме център за морско обучение и обучи украински морски пехотинци.
Центърът за обучение ще функционира в продължение на две години. Великобритания ще подкрепи финансово и организационно дейността му през първите етапи.
Парламентаристите одобриха и друг призив на Клаус Йоханис към тях - за участието на румънската армия в мисията на НАТО за подкрепа на сигурността и обучението в Украйна – NSATU.
Помощта на НАТО в областта на сигурността и обучението за Украйна, или NSATU, ще координира военната помощ за Киев и обучението на украинските военни от членове и партньори на Алианса. Целта му е да създаде солидна основа за подкрепа на сигурността на Украйна.
Румъния ще предостави необходимата инфраструктура и оборудване за въвеждане в експлоатация на съоръжението „Възел за логистична подкрепа - Румъния“ на базата на 71-ва военновъздушна база „Кимпия-Турция“. Също така Въоръжените сили на Румъния ще отделят стотина войници за мисията.
Украйна и Румъния сключиха споразумение за сигурност. То предвижда по-специално развитие на потенциала на морската територия на Украйна, развитие на военноморския ѝ флот и координация в областта на морската сигурност. | БГНЕС