Ридина Ахмедова: Тeлата, които живеят в ад или какво е да си пълен човек в съвременно общество

Защо е добре да не съдим другите според вида им, защо е добре да сме съзнателни и разбиращи различията, които в крайна сметка имат силата да ни обединят?

Започнах да записвам историите на жени, които се чувстват виновни заради начина, по който изглеждат. Не само жени с наднормено тегло, а и спортисти с медали, за които треньорите им казват, че са дебели. Външният вид не е повод жените да бъдат обиждани, унижавани или дори по-лошо.

Това заяви пред БГНЕС артистът Ридина Ахмедова. Тя е музикант по професия с чешко-судански корени и е в София, за да представи представлението FAT – послание към обществото, че всеки човек заслужава уважение, независимо как изглежда.

Пърформънс артистът е основател на проекта и платформата “My body is mine” („Моето тяло си е мое“). Тя говори открито за невидимите емоции, засягащи телата и отношението на обществото във всичко това.

„Най-важното е, че не съм сама, не сме сами и това е, което искам да кажа на всеки, който гледа шоуто“, сподели Ридина Ахмедова в отговор на въпроса кое всъщност е важно да разберем за взаимоотношенията със себе си и другите около нас.

БГНЕС: Разкажете ни себе си, за представлението и защо FAT?

Ридина Ахмедова: Аз съм музикант, артист и аудио създател на документални програми за чешкото радио. Тук в България съм за представлението наречено FAT, което е мой моноспектакъл, който създадох в едно специфично време от живота си. Като жена, която винаги е била пухкава, след три бременности станах още по-пухкава или дебела. Не мисля, че това е повод да бъда обиждана, унижавана или дискредитирана от обществото за начина, по който изглеждам. Мисля, че това се случва постоянно, защото много важна част от идентичността на една жена е това как изглежда физически, физическата красота, и стриктните параметри, по който се водят всички.

Когато започнах работа по представлението, търсех истории от други жени, които чувстват огромна вина за това, че нямат „правилното тяло“. Осъзнах след много изслушани записа и прочетени писма, че живеем в общество, в което дори добре изглеждащи и здрави жени биват дискриминирани.

Жени, които се занимават със спорт професионално и модели се чувстват виновни, защото не отговарят в стандартите за красота. Живеейки с това чувство в себе си, то лесно води до това да мразиш себе си, тревожност, до самонараняване, до различни хранителни дисфунции и психически проблеми.

След представлението започнах проекта „Моето тяло си е мое“. Понякога чувам от недоброжелатели, че проекти като този са „промоция на затлъстяването“. Искам да го кажа пределно ясно, че това не е така.

Тук подкрепяме начина, по който жените се приемат такива, каквито са и тези, които изпитват несигурност да разберат, че видът им не е повод да бъдат обиждани, унижавани или дори по-лошо.

БГНЕС: В това представление представяте женската гледна точка, има ли и мъже, които да са се свързвали с Вас и да споделят своите истории?

Ридина Ахмедова: Започнах проекта заради лична нужда да получа отговори за себе си. Но темата се разгърна и започнах да получавам имейли и от мъже. Винаги обаче мъжете са били по-малко от жените. Мъжете обикновено се тревожат за височината си, размера на мъжеството си и колко са големи мускалите им. Но пример, който мога да дам е, че получих имейл от един баща, който ми благодари за подкаста и темата. Беше споделил, че заради тази тема е променил начина, по който говори на дъщерите си!

Днес съм много горда с това, че хората се замислят как се отнасят с другите около себе си.

БГНЕС: Какви съвети и насоки давате към учители и ученици в работилниците, част от „Моето тяло си е мое“?

Ридина Ахмедова: Опитваме се да помогнем на ученици и гимназисти сами да изградят правила и да се чувстват сигурни с телата си и тези на другите.

Правило номер едно е, че всеки заслужава уважение, независимо как изглежда. Базово правило. Не съдим според вида. Второто е, че всеки е отговорен за собствения си вид, но не сме задължени да се подчиняваме на обществени очаквания, позиции или правила за размера си.

БГНЕС: Как се достига емоционален баланс? Ние сме устроени да мислим за негативните, какви стъпки можем да предприемем, за да вървим в позитивна насока?

Ридина Ахмедова: Това е много труден въпрос. Мога да споделя какво на мен ми е помогнало да излекувам душата си – започнах да споделям уязвимостта си. За мен това е толкова освобождаващо – да мога да споделя несигурността си, тъмните си качества, но аз имам правото да живея и да не съм перфектна. Това ме лекува и създава място за споделяне не само за мен.

Социалният статус се променя за всеки, благодарение на споделянето.

БГНЕС: Какви са чувствителните места и защо сме склонни да съдим, когато дори не познаваме човек? Формите и физиката не са наши, а техни…

Ридина Ахмедова: Това е въпрос за докторите. Аз не съм доктор. Но до колко аз мога да говоря за себе си и като цяло за темата, причините да си пълен са много комплексни. Това, че си пълен не означава, че си мързелив, че ядеш много, че не се упражняваш, че си се занемарил. Вече знаем, че причините могат да бъдат микробиологични, генетични, хормонални, химични и като цяло много комплексни. Също така една от най-големите причини за проблеми с теглото е психичното здраве на човека. Може би, хранителната дисфункция не е диагностицирана или човек с такъв проблем не знае, че изобщо я има. Всичко това води до един „коктейл от влияния“, които не трябва да редуцираме само до това, че сме мързеливи или имаме лоши хранителни навици и липса на усилие.

БГНЕС: Като артист, какво искате да кажете на публиката? Онова точно изречение, което всеки артист иска да достигне до публиката?

Ридина Ахмедова: Всеки заслужава място в света, в който живеем. Заслужава да живее тук и да е щастлив! | БГНЕС

В събота вечер в Чешкия център в София Ридина Ахмедова и контрабасистът Петр Тихи, ще представят концерт – съвременна музика, джаз и молекулна структура, която самата Ридина е създала. Началото е от 19:00 часа, а входът е свободен. Освен това в Топлоцентрала артистката е подредила 16 фотографии на различни жени, мъже и техните истории, които е заснела през времето.

Последвайте ни и в google news бутон