Ръкостискането между Делян Пеески и Джевдет Чакъров постави Хайри Садъков начело на ПГ на ДПС-ДПС

Новината веднага предизвика коментар в редиците на ДПС-ДПС, които заявиха, че това е солова акция на Чакъров.

ДПС-ДПС има нов председател на Парламентарната група и това е настоящият заместник-председател на Народното събрание Хайри Садъков. До неговото избиране се стигна след появилата се информация за обединение между ДПС-Ново начало и ДПС-ДПС, сключено от Делян Пеевски и д-р Джевдет Чакъров, предаде репортер на БГНЕС.

Ръкостискане в името на ДПС

По обед от пресцентъра на ДПС-Ново начало бе разпространена информацията, че Пеевски и Чакъров са провели задълбочен и конструктивен разговор, в който са решили, че трябва да бъде затворена страницата на разединение и конфронтация, белязали последните месеци.

Двамата са си стиснали ръцете за „обединение в името на хората и целостта на партията е единственият път, който ще гарантира изпълнението на всички ангажименти и очаквания, които възлагат избирателите“. А за да се случи това, доц. д-р Джевдет Чакъров подава оставка като председател на партия ДПС-ДПС.

Солова акция и нов председател на ПГ

Новината веднага предизвика коментар в редиците на ДПС-ДПС, които заявиха, че това е солова акция на Чакъров. Те се събраха на извънредна среща, за да обсъдят неговото поведение.

В декларация на ПГ на ДПС-ДПС и на ЦОБ  се подчертава, че: „Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър разрез с моралните и демократични принципи, върху които е изградена Партия „Движение за права и свободи“.

След приключване на заседанието евродепутатът Илхан Кючюк съобщи, че Хайри Садъков е избран за председател на ПГ на ДПС-ДПС. „Доказан политик, познава както местната, регионалната политика, така познава и националната ни политика. Екипът, с който ще работи той - четиримата зам.-председатели, остават да работят по същия начин“, добави Кючюк.

Той подчерта, че ДПС-ДПС няма да се обединява с ДПС-Ново начало: „Категорично няма да се обединяваме с корпулентни политически фигури, и с крадци на демокрация няма да се събираме на едно място. За нас правата на човека, върховенството на закона и демокрацията като цяло е върховно достижение за България“.

Кючюк каза още, че „пътят, който д-р Ахмед Доган начерта преди 35 години, продължава да бъде същият - ценностно ориентиран, "не" на корпулентните зависимости, „не“ на крадците на демокрация, не на зависимостите и задкулисието“.

Проверка на БГНЕС в деловодството на Народното събрание показа, че има внесена молба от д-р Джевдет Чакъров, в която той се оттегля от председателския пост на ДПС-ДПС и напуска парламентарната група.

За Петков случилото се е шантаж

Решението на Чакъров бе коментирано от съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. „Джевдет Чакъров днес изглеждаше като отвлечен от терористи. Това, което виждаме напоследък е същата снимка с различни кметове и винаги Пеевски стои до тях. Доколкото разбираме използвани са държавни институции като антикорупционната комисия като бухалка за шантаж. Това е ужасяващо“, каза още той. Кирил Петков се надява, че ДПС-ДПС ще намерят сили да кажат „не“ на този шантаж.

Как се стигна до разцеплението в ДПС

Разцеплението в ДПС настъпи официално в деня, в който предходният парламент трябваше да гласува правителството, предложено от ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков. Тогава Рамадан Аталай, един от най-приближените до почетния председател Ахмед Доган, заяви от името му, че това правителство не трябва да бъде подкрепено. Тази позиция беше в разрез с позицията на Делян Пеевски, съпредседател на партията. 

При гласуването на предложения от ГЕРБ-СДС кабинет се стигна до разделение на гласовете, по-голямата част от депутатите, останаха верни на Пеевски и гласуваха за правителство с премиер Росен Желязков, но те не бяха достатъчни, за да бъде избран.

Разделението в ДПС нагорещи политическото лято на 2024 г. Между двете фракции се стигна до размяната на тежки обвинения, в началото на септември почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган беше принуден да напусне двете резиденции в Бояна и Росенец, които по документи се оказаха собственост на Данаил Папазов. Това доведе до протести от страна на привържениците на д-р Доган. 

Двете партии се явиха самостоятелно на изборите за 51 Народно събрание. ДПС-Ново начало на Делян Пеевски получи повече гласове и вкара в новия парламент 29 народни представители - с 10 повече от ДПС-ДПС, под водачеството на д-р Джевдет Чакъров. 

Впоследствие ДПС-ДПС подкрепи правителството на Росен Желязков, макар и да нямат представители в него. Основната им претенция към управляващата коалиция в състав ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН бе да се демонтира модела „Пеевски“ и неговите хора на всички нива във властта. Отношенията между партията на Доган и управляващата коалиция от самото начало бяха доста сложни. В крайна сметка те доведоха до оттегляне на подкрепата на ДПС-ДПС за кабинета „Желязков“ през пролетта, като формалният повод за това беше неуспешната акция на актива на ДПС-ДПС да си върнат резиденцията в „Бояна“. 

През последните месеци все повече активисти на ДПС-ДПС преминаха на страната на ДПС-Ново начало. Миналата седмица дори централата на партията на Доган в центъра на София беше запечатана от Областната управа. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон