Последствията ще застрашат целите на Делхи в областта на климата, се предупреждава в нов доклад, предаде АФП.
Метанът е вторият по количество парников газ, произвеждан от човешката дейност, след въглеродния диоксид. Той се разгражда по-бързо, но има по-силно въздействие в краткосрочен план.
Добивът на въглища е основен източник на метан, който изтича от вентилационни шахти, открити ями и пукнатини в земята.
Индия вече е един от водещите източници на емисии на метан от въглищните мини в света, както и вторият по големина производител, вносител и потребител на изкопаемото гориво.
За да посрещне бързо нарастващото търсене на енергия, Делхи планира да увеличи вътрешното производство на въглища от 982 млн. тона до над 1,5 млрд. тона до 2030 г.
Планът може да доведе до удвояване на свързаните с въглищните мини емисии на метан до 2029 г. в сравнение с десетилетие по-рано, се казва в доклада на независимия енергиен мозъчен тръст Ember.
Тази прогноза се основава на методологията, която Индия използва за изчисляване на съществуващите емисии на метан, свързани с въглищните мини.
Индия е поела ангажимент да постигне нулеви нетни емисии до 2070 г. Но планираното разширяване на въгледобива „представлява значителен риск за вътрешните планове на страната за намаляване на емисиите и ще има дълбоко краткосрочно въздействие върху затоплянето“, предупреди Ember.
Индия, най-многолюдната страна в света, е изправена пред голям проблем, тъй като се стреми да спазва ангажиментите си в областта на климата, като същевременно задоволява рязко нарастващото търсене на енергия и подпомага бързо развиващата се икономика.
Ember подчертава, че „безпрецедентното нарастване“ на търсенето на електроенергия в Индия изпреварва капацитета на възобновяемите енергийни източници.
Мозъчният тръст предложи Индия да инвестира в технологии за смекчаване на последиците от изменението на климата, които биха могли да улавят метана и дори да позволят използването му вместо вносен газ, което би могло да доведе до спестяване на средства.
През 2021 г. Европейският съюз и Съединените щати стартираха „Глобално обещание за метан“, в рамките на което страните се ангажират да намалят емисиите на парниковия газ с 30% спрямо нивата от 2020 г. до края на това десетилетие.
Повече от 150 държави са се присъединили към него, но не и Китай, Индия или Русия.
Този месец изследователите установиха, че концентрацията на метан се увеличава с ускорени темпове и по-бързо от тази на всеки друг основен парников газ.
Въпреки че метанът се произвежда и от селското стопанство и депата за отпадъци, по-голямата част от увеличението е свързана с добива на въглища и нефт и газ.
Миналата седмица беше публикуван доклад, в който се алармира за емисиите на метан от планираното разширяване на въглищните мини в Китай.
Неправителствената организация Global Energy Monitor заяви, че Китай готви увеличаване на въгледобивната индустрия до 1,2 млрд. тона - повече от половината от световния капацитет. | БГНЕС