Насилието беше предизвикано от намушкването с нож на три млади момичета в Саутпорт, Северозападна Англия, в началото на седмицата. Крайната десница се възползва и разпространи вълна от дезинформация, включително фалшиви твърдения, че нападателят е имигрант, за да мобилизира антимюсюлмански и антиимигрантски протести. Полицията твърди, че заподозреният е роден във Великобритания.
На кадри, геолокирани от Си Ен Ен се вижда как на 4 август протестиращите вандализират и подпалват два хотела "Холидей Инс" в Северна Англия: единият в Тамуърт, който преди това е бил критикуван от местен политик за това, че е настанявал кандидати за убежище, и другият в Ротерхам.
Според местните власти в Тамуърт протестиращите са хвърляли бомбички, чупили са прозорци и са запалили огън, като са ранили един полицай. Междувременно в Ротерхам протестиращите са хвърляли дървени дъски, използвали са пожарогасители срещу полицаи, запалили са предмети в близост до хотела и са счупили прозорци, за да влязат в сградата, съобщи полицията.
По това време хотелът в Ротерхам е бил "пълен с ужасени обитатели и служители", се казва в изявление на помощник-главния полицейски инспектор Линдзи Бътърфийлд.
Британският министър-председател Киър Стармър осъди насилствените протести през уикенда, при които от събота вечер насам са арестувани най-малко 147 души. Той предупреди, че участниците в насилието ще бъдат изправени пред цялата сила на закона.
"Хората в тази страна имат право да бъдат в безопасност и въпреки това станахме свидетели на нападения срещу мюсюлмански общности, на джамии, на други малцинствени общности, на нацистки поздрави по улиците, на нападения срещу полицията, на безсмислено насилие наред с расистка реторика. Така че не, няма да се притеснявам да го нарека каквото е", заяви Стармър от Даунинг стрийт в неделя.
По повод на сцените на насилие в Ротерхам Стармър описа "мародерски банди, които имат намерение да нарушават закона" и подчерта, че насилниците не "представляват нашата страна". Министърът на вътрешните работи на Обединеното кралство заяви, че към крайно десните бунтовници, които са предизвикали безредици, ще се подходи по метода "бързо да ги закопчаем", но добави, че не е необходимо да се използва армията.
В коментар за Би Би Си Даяна Джонсън подчерта, че планът е да се извършат бързи арести и обвинения, за да се отстранят нарушителите на реда възможно най-бързо и да се въздейства възпиращо за предотвратяване на по-нататъшни безредици.
Ожесточените размирици са най-тежките от бунтовете през 2011 г. насам и представляват огромно предизвикателство за лейбъристкото правителство на Стармър само няколко седмици след като то спечели властта.
Обсъждаше се възможността за привличане на армията в помощ на полицията, но в момента "няма нужда от привличане на армията", заяви Джонсън. "Полицията много ясно заяви, че разполага с всички необходими ресурси в момента. "Има взаимопомощ, както току-що описах, и те разполагат с правомощията, от които се нуждаят".
Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство обяви, че на джамиите в Обединеното кралство ще бъде осигурена "по-голяма защита с нови мерки за сигурност при извънредни ситуации" в светлината на последните нападения.
Съгласно новите разпоредби "полицията, местните власти и джамиите могат да поискат бързо разполагане на охрана, която да защити общностите и да позволи връщането към богослужението възможно най-бързо", заявиха от вътрешното министерство. | БГНЕС