Процесът срещу Имамоглу за „фалшива диплома“ ще започне на 11 септември

Арестът му за „корупция“ предизвика протести, каквито не бяха виждани от 2013 г. и големите демонстрации в Гези.

Процесът срещу кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, обвинен в фалшифициране на дипломата си и задържан за „корупция“ от март, ще започне на 11 септември в мегаполиса.

Имамоглу, основният съперник на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган в перспективата на предстоящите президентски избори, насрочени за 2028 г., беше арестуван на 19 март и вкаран в затвора на 25 март в Силиври, западно от Истанбул.

Кметът, чийто мандат беше суспендиран, рискува до 8 години и 9 месеца затвор, както и забрана за всякаква политическа дейност в рамките на този процес, предаде АФП.

Арестът му за „корупция“ предизвика протести, каквито не бяха виждани от 2013 г. и големите демонстрации в Гези.

В навечерието на ареста му, управителният съвет на Истанбулския университет отмени дипломата му за висше образование, което му пречи да се кандидатира за президент на Турция в бъдеще.

Според обвинителния акт, изготвен от прокуратурата в Истанбул, Имамоглу ще бъде съден за „последователно фалшифициране на официални документи“, като се подозира, че е получил университетската си диплома по нередовни начини.

Прокуратурата иска наказание от „две години и шест месеца“ затвор до „осем години и девет месеца“, уточни Анадолската агенция.

За 55-годишния Екрем Имамоглу отмяната на дипломата му по мениджмънт, получен в Истанбулския университет след прехвърляне от институция, намираща се в Турската република Северна Кипър, е „незаконна“, тъй като не е от компетентността на управителния съвет на университета.

Освен този процес за „фалшифициране“, над 100 души, работещи за или с общината на този мегаполис, бяха арестувани едновременно с кмета в рамките на разследване за корупция.

Наскоро нови вълни от арести за „корупция“ засегнаха общините, управлявани от Народнорепубликанската партия (НРП), най-голямата опозиционна партия в парламента, в Измир, Адана, Анталия и Адияман.

На 7 юли Франция изрази „дълбоката си загриженост“ и подчерта важността на „зачитането на правата на избраните представители“.

Турция, чрез изявление на министерството на външните работи, от своя страна осъди „намесата в текущите съдебни процедури“, като подчерта, че „гарантира справедливи и безпристрастни съдебни процедури за всички свои граждани“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон