Докладът на Центъра с нестопанска цел за информационна устойчивост (CIR) идва в момент, в който изследователите изразяват тревога преди изборите в САЩ през ноември, че сайтът, собственост на Илон Мъск - който е подкрепил Тръмп - е заразен с фалшиви акаунти и политическа дезинформация.
CIR заяви, че е открила 16 акаунта, които са използвали изображения на европейски инфлуенсъри - без тяхното разрешение - за да се представят за млади жени, които популяризират Тръмп и насърчават хиляди последователи да гласуват за републиканския кандидат.
Тези акаунти, които използват откраднати изображения на реални хора, за да изглеждат автентични, са сред 56 профила, които изглежда са част от координирана кампания за прокарване на съдържание в подкрепа на Тръмп, добави тя.
„Използвайки изображения на влиятелни личности, акаунтите осъзнават стойността на създаването на правдоподобна човешка личност, като избягват общите снимки и потребителските имена, подобни на ботове, които обикновено се свързват с фалшивите акаунти“, се казва в доклада на CIR.
Не е ясно кой стои зад цифровата измама и дали акаунтите са прокарвали про-Тръмп съдържание с идеологическа или парична цел.
Във фалшивите профили се използват ежедневни снимки от акаунтите на инфлуенсърите в Instagram, включително снимки от плажа или от разходката на кучето им, които са надписани с хаштагове, свързани с MAGA, или с обещания да се гласува за Тръмп, казва CIR.
MAGA, или Make America Great Again, е политически лозунг, свързан с Тръмп и неговата кампания.
Много от акаунтите се опитват да разпространяват дезинформация по горещи политически теми като неотдавнашния опит за убийство срещу Тръмп, етническата принадлежност на съперничката му от Демократическата партия Камала Харис и военната помощ на САЩ за Украйна, се казва в доклада.
Някои акаунти също така популяризират конспирации срещу ваксините и Covid-19, като някои постове са гледани стотици хиляди пъти.
„Те публикуват по въпроси, предизвикващи разделение в политиката на САЩ, в опит да се възползват от вече съществуващото напрежение“, се казва в доклада.
Един от имитаторите е „Луна“, 32-годишен „привърженик на MAGA Тръмп“, който е използвал изображения на германска модна инфлуенсърка на име Деби Недерлоф, според Си Ен Ен, която проведе разследването съвместно със CIR.
Недерлоф, самотна майка, изрази гнева и разочарованието си от злоупотребата с нейните изображения, като заяви, че „няма нищо общо със Съединените щати, с Тръмп, с политическите неща там“.
„Какво, по дяволите, ме интересува мен - от едно малко място в Германия - политиката на САЩ?“, каза тя.
X не отговори на молбата за коментар.
Имитацията е нарушение на правилата на платформата и акаунтите, които се представят за друго лице, група или организация, могат да бъдат „окончателно спрени“, според уебсайта на X.
Изглежда, че Мъск оказва огромно влияние върху избирателите в САЩ чрез платформата и личния си акаунт, който редовно е сигнализиран от проверяващите фактите за разпространение на политически лъжи сред близо 196 милиона последователи.
След придобиването на X от Мъск през 2022 г. платформата разтури екипите си за доверие и безопасност и намали усилията за модериране на съдържанието, които някога се използваха за овладяване на дезинформацията, превръщайки я в това, което изследователите наричат убежище за дезинформация. | БГНЕС