Присъединяването на Косово към Съвета на Европа се отлага

Присъединяването на Косово към Съвета на Европа се отлага, след като гласуването по въпроса отпадна от дневния ред на министерската среща в Страсбург, която се провежда на 16 и 17 май.

Причината е, че Косово все още не е създало Асоциацията на сръбските общини /АСО/ в северната част на страната, населено предимно със сръбско мнозинство. Косово подаде своята молба за членство в Съвета на Европа през май 2022 г.

Франция, Германия и Италия обаче изпратиха писмо до косовския премиер Албин Курти, в което настояват Прищина да подкрепи проектоустава на АСО, предложен от специалния пратеник на Европейския съюз за диалога между Прищина и Белград Мирослав Лайчак.

Преди седмица Курти се обърна към лидерите на тези три държави с писмо, в което обяснява защо правителството му не може да изпрати проектоустава в Конституционния съд и предлага да се напише нов с участието на сегашните кметове на общини със сръбско мнозинство.

В съвместното писмо на френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и италианския министър-председател Джорджия Мелони се посочва, че представеният от Лайчак проектоустав не е просто „предложение“.

„Това е устойчив модел, внимателно съставен с помощта на европейски законодатели и експерти, в съответствие с най-добрите съществуващи практики в Европа. Той напълно отчита всички ваши червени линии, както и правната рамка и Конституцията на Косово. Като такъв той се радва на пълната ни подкрепа. Отново подчертаваме, че не искаме нефункциониращо Косово, а Асоциацията по никакъв начин не може да се сравнява с Република Сръбска", се казва в писмото.

В писмото си, адресирано до трите западноевропейски столици, Курти оставя открита възможността да се преразгледа проектоуставът на Лайчак, но само след като той първо бъде разгледан от правните експерти на Съвета на Европа.

„Аз също бих бил отворен за варианта проектоуставът на Лайчак да бъде представен от Комитета на министрите на Съвета на Европа за преглед от изтъкнати юристи..., които да преценят съвместимостта със задълженията на Косово, според Съвета на Европа. Задължавам се, че ще се съобразявам с констатациите на изтъкнатите юристи с най-голямо уважение", пише Курти.

Макрон, Шолц и Мелони обаче заявиха, че изпращането на проектоустава на експертите на Съвета на Европа „няма да представлява необходимата решителна стъпка, тъй като тяхното становище няма да бъде правно обвързващо“, и настояха Курти да го изпрати в Конституционния съд на Косово.

Тримата лидери също така отхвърлиха предложението на Курти за изготвяне на нов проектоустав на АСО.

„Вашето предложение за съставяне на нов проект в консултация с настоящите кметове на общини или със заместник-кметовете не е нито подходящо, нито приложимо, поради настоящите обстоятелства в тези общини“, заявиха те.

Четирите общини с преобладаващо сръбско население в северната част на страната се ръководят от албански кметове, които дойдоха на власт миналата година след местните избори през месец май. Те бяха бойкотирани сърбите, а впоследствие се стигна до кървави сблъсъци с войниците от мироопазващата мисия на НАТО КФОР. Сръбското население бойкотира и референдума миналия месец за отстраняване на албанските кметове.

Преди това Курти беше заявил, че няма да приеме създаването на АСО като условие за членство в Съвета на Европа.

Парламентарната асамблея на Съвета гласува за приемането на Косово на 16 април, а окончателното решение премина към Комитета на министрите, който заседава вчера и днес.

Не се очаква Косово да бъде включено в дневния ред на Комитета на министрите на Съвета на Европа на 17 май, където би било възможно да се гласува за приемането му в тази организация. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон