Много гризачи използват мустаци, за да се ориентират в света. Но изглежда, че плъховете правят още една крачка напред, като използват специални, подобни на антени мустаци над очите си, за да усещат едва доловимото движение на въздуха.
Тези дълги и тънки косъмчета могат да помогнат на плъховете да откриват движенията на хищници или плячка в тъмна и тясна среда, съобщава "Science News".
"Много изследвания на гризачи са се фокусирали върху мустачките", заяви Ан Клеменс, невролог от Единбургския университет. Но "има множество мустаци и извън муцуната, по други части на лицето и тялото".
По време на съвместната си работа по изследователски курс в Морската биологична лаборатория в Уудс Хоул, Масачузетс, Клеменс и колегите ѝ забелязват, че някои от мустаците над очите на плъховете са особено дълги и фини. Изследователите се замислили дали тези изпъкнали, открити косъмчета, известни като надорбитални мустаци, могат да се използват за откриване на вятъра.
"Вятърът е важен носител на информация за околната среда под формата на миризми, влажност и въздушен поток, но почти не е изследван от науката", посочи Матиас Мугнаини, невролог в института "Лелоар" в Буенос Айрес.
Мугнаини, Клеменс и колегите им сравняват как работят всички мустаци на главите на плъховете при различни условия на вятър. Те установили, че те се движат по-бързо при лек вятър, отколкото другите видове мустаци. Смята се, че тези леки ветрове по-точно имитират типичните нива на движение на въздуха в естествената среда, отколкото силните ветрове.
Рентгеновите лъчи с висока мощност показаха, че там, където фоликулът на супраорбиталния мустак се среща с нерв, проекциите на нервните клетки са концентрирани в по-кръгла структура, отколкото при другите мустаци. Така че тези мустаци може да са силно чувствителни към движение от много различни посоки, както може да се види от действиете на вятъра, казват изследователите.
Предишни изследвания показаха, че подрязването на лицевите мустаци на плъховете намалява способността им да усещат движението на въздуха. Но според новото изследване по-специално мустаците над очите са специализирани структури, които усещат полъха на вятъра. В пълна тъмнина плъховете редовно се обръщат към мястото, откъдето духал вятърът, но когато екипът изтръпнал надорбиталните мустаци с лидокаин (лекарство използвано за обезчувствяване на тъканите - бел. ред.), плъховете се обръщали по-рядко.
"Нашите открития показват, че не всички мустаци на животните работят по един и същи начин", посочи Клеменс.
Тюлените също имат супраорбитални мустаци, които усещат движението на водния поток, според Мугнаини. Екипът предполага, че плъховете може да използват своите усещащи вятъра мустаци, за да улавят движенията на хищници или плячка в тъмното.
"Може да се окаже, че идващо животно се усеща чрез едва доловима промяна във въздушния поток", казва Клеменс. "Плъхът би открил това и би избягал навреме или да нападне храната си."
Възможно е мустаците да имат множество функции, по думите на Мехди Адиби, невролог от университета Монаш в Мелбърн, Австралия, който не е участвал в изследването. Косъмчетата могат да засичат вибрации от звукови вълни например и все пак да играят важна роля, помагайки на плъховете да се ориентират в заобикалящата ги среда с помощта на допир. /БГНЕС