Германия, като най-голямата икономика в Европа, трябва да поеме по-голяма роля в гарантирането на сигурността на континента.
Това каза германският министър на отбраната Борис Писториус. "С оглед на размера, икономическата мощ и геостратегическата си роля, Германия има задължение да прави значително повече, отколкото досега – не само за собствената си сигурност, но и за сигурността на цяла Европа“, каза той по време на индустриалното изложение в Хановер. Писториус подчерта, че икономическата сила и сигурността са тясно свързани. "Без сигурност няма просперираща икономика, а без икономическа мощ не може да има сигурност“, заяви той.
Според него до руското нападение над Украйна преди повече от четири години въпросът за сигурността в Германия е бил пренебрегван. "Икономиката веднага усеща удара от геополитическите заплахи и рискове. Войната в Иран и напрежението около Ормузкия проток ясно го показват“, добави министърът. Той предупреди, че Германия досега е изоставала в иновациите, особено в отбраната. "Не можем да си позволим да минават години от работещ прототип до серийно производство, когато всичко се развива с такава скорост“, обясни той.
В свят, в който заплахите се развиват за дни, а не за години, бързината е ключово условие за сигурността, подчерта германският министър на отбраната Борис Писториус и даде за пример производството на дронове, където германски и украински партньори вече работят с иновативен цикъл от шест до 12 седмици. I БГНЕС, ДПА