Това заяви докладчикът на Европейския парламент (ЕП) за Сърбия Тонино Пицула в интервю за агенция Бета.
Пицула посочи, че е необходима и стъпка към по-голямо съответствие с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС.
Той оцени, че правителството в Сърбия често демонстрира авторитарни и антиевропейски тенденции и че преговорите за присъединяване няма да приключат, докато не се променят отношенията, които преобладават на медийната сцена в Сърбия.
„В документите на Европейската комисия и Европейския парламент непрекъснато се посочват причините за стагнация, заедно с препоръки как да се излезе от нея. Става дума за реформи в сферата на върховенството на закона, независимата съдебна система, изборния процес и автентичната свобода на медиите във вътрешната политика, като се набляга и на ключови проблеми на външнополитическия фронт. Сърбия и Косово трябва да нормализират отношенията си, за да постигнат напредък", каза той.
Преди няколко дни върховният представител Жозеп Борел посочи, че отказвайки да въведе санкции, Сърбия застрашава перспективата за членство в ЕС.
„В настоящите геополитически обстоятелства определено е необходима стъпка към по-голямо съответствие с общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Мисля, че това е въпрос, за който много страни членки ще настояват“, каза още Пицула. | БГНЕС