Пентагонът сключи сделки с 7 компании за ИИ в класифицирани мрежи, Антропик е изключена

Антропик отсъства от списъка след правен спор с администрацията на Тръмп.

Пентагонът сключи споразумения със седем водещи технологични компании за използването на изкуствен интелект (ИИ) в класифицираните му компютърни мрежи, съобщи Министерството на отбраната на САЩ в петък. Google, Microsoft, Amazon Web Services, Nvidia, OpenAI, Reflection и SpaceX ще предоставят ресурсите си за „подобряване на вземането на решения от бойците в сложна оперативна среда".

Забележително отсъстваща от списъка е компанията Anthropic след публичния ѝ спор и правна битка с администрацията на президента Доналд Тръмп. Компанията е поискала гаранции, че армията няма да използва технологията ѝ в напълно автономни оръжия и при наблюдението на американски граждани, но министърът на отбраната Пийт Хегсет е настоял, че компанията трябва да позволи всяка употреба, която Пентагонът счита за законна. Anthropic заведе дело, след като Тръмп се опита да спре всички федерални агенции да използват чатбота на компанията - Claude, а Хегсет се опита да я определи като риск за веригата на доставки. OpenAI обяви сделка с Пентагона през март, като на практика замени Anthropic с ChatGPT в класифицирани среди. Главният технологичен директор на Пентагона Емил Майкъл призна търканията с Anthropic, заявявайки, че би било безотговорно да се разчита само на един партньор.

Военното използване на ИИ поражда сериозни въпроси. Технологията може да помогне за намаляване на времето за идентифициране и поразяване на цели, но поражда и опасения за нарушаване на поверителността на гражданите и за прекомерна зависимост от машините. Споразумението на поне една от компаниите включва изискване за човешки контрол над мисии, при които ИИ действа автономно. Хелън Тонър от Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии към Университета „Джорджтаун" предупреди за явлението „автоматизационно пристрастие", при което хората приемат, че машините работят по-добре, отколкото действително работят. Опасенията вече са се проявили по време на войната на Израел в Газа и Ливан - тогава американски технологични компании са помагали за проследяване на цели, а броят на убитите цивилни е нараствал значително.

Пентагонът съобщи, че военният персонал вече използва възможностите на ИИ чрез официалната платформа GenAI.mil, като много задачи са съкратени от месеци до дни. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон