Партиите имат два дни да предложат еврокомисар, кандидатите за момента са трима

До края на тази седмица служебното правителство на Димитър Главчев трябва да излъчи кандидата за български еврокомисар, предаде репортер на БГНЕС.

В понеделник, когато Димитър Главчев представи в президентството структурата и състава на втория си служебен кабинет, държавният глава Румен Радев подчерта, че до края на седмицата служебното правителство трябва да излъчи българското предложение за еврокомисар. Тогава Главчев заяви, че очаква народните представители да направят своите предложения за тази кандидатура и има намерение още във вторник да влезе в комуникация с тях.

Веднага след като второто служебно правителство на Димитър Главчев се закле пред Народното събрание, първото действие на служебния премиер бе да изпрати писмо с призив парламентарните групи в 50-ото Народно събрание да вземат отношение по въпроса кои да бъдат двете кандидатури за български еврокомисар в следващата Европейска комисия и даде срок от два дни на партиите, в който да излъчат своите номинации.

Въпреки, че в крайна сметка решението кой да представлява България в следващите 5 години е на Министерския съвет, идеята на Главчев да се допита до депутатите получи одобрението на повечето политически сили, които изразиха готовност да посочат своите номинации.

По-рано днес президентът Румен Радев също отбеляза, че тъй като служебно правителство следва да излъчи кандидата за български еврокомисар, е добре Главчев да чуе мнението на партиите. А вицепрезидентът Илияна Йотова изрази мнение, че България може да има достоен еврокомисар и според нея има няколко човека, които са изключително добре подготвени и биха защитили страната и интереса на цяла Европа много професионално и достойно, като се надява партиите да предложат точно тези имена. Тя, обаче, не конкретизира кого точно има предвид.

Три са до момента политически партии, които посочиха своите номинации.

Първи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че партията му ще номинира Екатерина Захариева за български еврокомисар.

Захариева бе в екипа на Росен Плевнелиев още в регионалното министерство като заместник-министър. След това тя бе вицепремиер в двете служебни правителства, които президентът Росен Плевнелиев сформира, като в първото заемаше длъжността министър на регионалното развитие, а във второто, съвместно с тази длъжност беше и министър на инвестиционното проектиране. Захариева бе вицепремиер и министър на външните работи във второто правителство на Борисов.

Партията на Слави Трифонов – „Има такъв народ“ предложи за еврокомисар Велислава Петрова, която е бивш заместник-министър на външните работи, а сега главен програмен директор към Международен център за бъдещите поколения в Брюксел. Петрова е експерт с широк международен опит в ООН, Световната банка и други международни организации. Като бивш заместник-министър на външните работи е водила ключови за България преговори за Шенген, ОИСР и разширяването на ЕС. Има широко познаване на Европейското законодателство в сферите на здравеопазване, образование, технологии и иновации.

От ИТН изразиха мнение, че предвид настоящата политическа обстановка в страната, без редовно правителство, най-голяма е вероятността да получим същия ресор, а именно – Еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

Председателят на ДПС Делян Пеевски предлага за български еврокомисар народния представител от ПГ на ДПС Искра Михайлова. В мотивите на предложението Пеевски посочва, че Михайлова е авторитет с доказан евроатлантически профил, с дългогодишен опит както в Европейския парламент, така и в изпълнителната и законодателната власт в България.

Името на Сергей Станишев се спряга неофициално като възможната кандидатура на социалистите за български еврокомисар. Председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов по-рано днес коментира, че Изпълнителното бюро на БСП ще се събери, за да обсъди възможните кандидатури и ще вземе решение. Гуцанов нито потвърди, нито отрече дали Сергей Станишев е сред потенциалните кандидати на социалистите, но отбеляза, че той е един от дипломатите в България с огромен опит.

Още във вчерашния ден Цончо Ганев от „Възраждане“ каза, че ако получат покана от служебния премиер Димитър Главчев, ще отидат и ще кажат своите номинации и виждания за това кой и какъв трябва да бъде българският кандидат за еврокомисар, но бе категоричен, че това решение е изцяло в прерогативите на Министерския съвет по Конституция. От формацията на Костадин Костадинов смятат също и че досега нито един български еврокомисар не е защитил националните ни интереси. На този етап, обаче, от „Възраждане“ не са посочили кой е най-достойният според тях кандидат за еврокомисар от България.

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ пък настояват за промяна в Правилника за дейността на Народното събрание с една-единствена цел – номинациите от Министерския съвет за български еврокомисар да бъдат одобрявани от парламента. Идеята на ПП-ДБ е всяка една номинация, която бъде предложена, да бъде изслушана и гласувана в Народното събрание, защото само по този начин този човек, който бъде избран за еврокомисар, ще има възможността да представлява България легитимно.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обяви, че ще издигнат своя номинация за еврокомисар, но не разкри около кое име са се обединили в коалицията.

БГНЕС припомня, че през месец юли стартира процеса по формиране на нов състав на Европейската комисия.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен прави своя избор и предлага на Съвета на Европейския съюз новия състав на база на предложенията от държавите-членки и след провеждане на съответни разговори с кандидатите.

В тази връзка към България бе отправена молба за номиниране на двама кандидати за еврокомисар (препоръчително мъж и жена), но ако България вземе решение да номинира настоящия комисар, необходимостта от две номинации ще отпадне.

Срокът, определен за посочване на кандидати, е до 30 август 2024 г. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон