Новият парламент на Грузия се събра на първото си заседание на фона на протестите във връзка с изборите, които опозицията твърди, че са били фалшифицирани, и след като проевропейският президент поиска резултатите да бъдат анулирани.
Политическите сътресения разтърсиха черноморската държава след вота на 26 октомври, спечелен от управляващата партия „Грузинска мечта“.
Прозападните партии оспорват резултатите и отказват да влязат в новия парламент, които те смятат за нелегитимни, предаде АФП.
Проевропейският президент Саломе Зурабишвили, който е в конфликт с управляващата партия, е подал иск в Конституционния съд за анулиране на резултата.
Зурабишвили, лидерът на нацията, обвини Русия в намеса във вота и отказа да издаде президентски указ за свикване на законодателния орган. Москва отхвърли това твърдение.
„Грузинска мечта“ си осигури 89 места в 150-членния парламент. Партията твърди, че изборите са били свободни и честни.
Депутатите от управляващата партия „Грузинска мечта“ се събраха в 12:00 ч. местно време на встъпителна сесия, която беше бойкотирана от опозицията.
Президентът Зурабишвили обяви пленарната сесия за „противоконституционна“. Тя заяви, че „масовите изборни измами подкопаха нейната легитимност“
„Отказах да свикам първото заседание и Конституцията не признава на никого правото да действа като заместник“, написа тя във Facebook.
Водещ конституционен експерт, Вахушти Менабде заяви, че „новият парламент не може да се събере, докато Конституционният съд не се произнесе по иска на Зурабишвили“.
На фона на засилено полицейско присъствие демонстрантите започнаха да се събират пред сградата на парламента вечерта на 24 ноември след призив за протести от страна на опозицията.
Стотици протестиращи разположиха лагери, блокирайки движението по главната пътна артерия в Тбилиси.
Опозицията твърди, че правителството на „Грузинска мечта“ изкривява външната политика към Русия и подкопава дългогодишния стремеж на страната да се присъедини към Европейския съюз. Управляващите отричат това обвинение.
След вота десетки хиляди излязоха по улиците на грузинската столица, за да протестират срещу предполагаеми изборни измами.
ЕС и САЩ призоваха за разследване на „нередностите“ по време на гласуването. | БГНЕС