Днес се навършват 130 години от откриването на паметника на Васил Левски в центъра на София, предаде БГНЕС.
Паметникът на Дякона в центъра на София е сред първите паметници, издигнати след Освобождението в новата столица. Той е разположен в близост до предполагаемото място на екзекуцията на Апостола на свободата на 6/18 февруари 1873 г., тогава извън София.
Плановете за изграждането му датират още от Освобождението през 1878 г., но поради лоша организация и липса на финансиране изграждането му се проточва.
Паметникът представлява колона с височина 13 м, изработена от сив гранит по проект на чешкия архитект Антонин Колар. Основната част от колоната е работа на италианеца Абрамо Перукети, а бронзовият барелефен портрет е от Йозеф Страховски (според някои източници - от Рудолф Вайр).