От Веселин Топалов до Нургюл Салимова, българският шахмат винаги е будил уважение

20 юли е Международен ден на шахмата

20 юли е Международен ден на шахмата. През 2025 се отбелязват точно 101 години от основаването на Международната шахматна федерация (ФИДЕ). Този ден е официално признат от Генералната асамблея на Обединените нации, подчертавайки ролята на шаха в промотирането на справедливост, приемственост и взаимно уважение.

Уважение будят и постиженията на България в този спорт през годините, по-конкретно в модерната история и от началото на века.

Страната ни видя световен шампион в лицето на гросмайстор Веселин Топалов през есента на 2005 година. През април 2006 Топалов се качва и на върха на ранглистата, а към момента заема 27-а позиция.

При жените Антоанета Стефанова стъпва на европейския и световен връх, като в добавка представя България на 13 шахматни Олимпиади в периода 1992-2016 г. Стефанова е част и от отбора на страната ни, който стана европейски отборен шампион на първенството в Черна гора в края на 2023. В него бяха още Белослава Кръстева, Гергана Пейчева и Нургюл Салимова, която определено е голямата ни звезда в спора в момента. През декември същата година тя остана на половин точка от медалите на Световното по ускорен шахмат.

След месеци на напрежение между Българската федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022) и Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ), на 9 април тази година двете страни подписаха меморандум за сътрудничество. Това своеобразно „заравяне на томахавката“ може да бъде само от полза на целия спорт и при мъжете, и при жените, защото 20 юли е Международен ден на шахмата, а България винаги е разполагала с потенциала да бъде първа на Европейско или Световно без значение от датата. | БГНЕС

--------------------------------------------------

Стефан Игнатов, Спортен отдел на БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон