Учени: Трилиони блуждаещи планети скитат из нашата галактика

Според две изследвания, публикувани в "The Astronomical Journal", планетите без спътници, може да са значително повече от тези, които обикалят около звезди в Млечния път. Без слънце тези планети се носят безкрайно из космоса и могат да наброяват трилиони.


Светове сираци

"Според нашите изчисления в нашата галактика има 20 пъти повече планети-бездомници, отколкото звезди - трилиони светове, които се скитат сами", казва в изявление Дейвид Банет, съавтор на двете изследвания и астроном в Центъра за космически полети "Годард" на НАСА.

"Това е първото измерване на броя на блуждаещите планети в галактиката, което е чувствително към планети с по-малка маса от Земята."

Микроклимат

Откритията са резултат от деветгодишно проучване, при което за откриване на далечни светове е използвано явление, известно като микроленсинг. Накратко, микроленсингът действа чрез огромната гравитация на масивен обект, който може да изкриви светлината, създавайки естествени лещи, които увеличават обектите зад него.

"Микроленсингът е единственият начин, по който можем да открием обекти като свободно плаващи планети с ниска маса и дори първични черни дупки", обяснява в изявлението си водещият автор на едно от изследванията Такахиро Суми, астроном от университета в Осака.

Друга интригуваща информация, която изследователите са открили за тези скитнически светове, е, че те обикновено са по-малки, докато планетите-домакини са много по-големи, по-близо до звездата си или и двете.

"Открихме, че скитащите планети с размерите на Земята се срещат по-често от по-масивните", обяснява Суми. "Разликата в средните маси на свързаните със звезди и свободно плаващите планети е ключ към разбирането на механизмите на образуване на планетите."

Разликата в размерите е логична. По-малките планети, формиращи се около звезда, лесно могат да бъдат тормозени от гравитацията на по-големите в същата система. С течение на времето орбитите им могат да се разтеглят все повече от преминаващите планети гиганти, докато накрая малката планета не се откъсне от звездата си и не започне да скита.

Римска епоха

Откриването на екзопланети - светове извън нашата Слънчева система - е трудна работа, тъй като те буквално са засенчени от светлината на своите звезди. За щастие, работата на изследователя ще получи огромен тласък от предстоящата обсерватория на НАСА - Римския космически телескоп, който ще дебютира през 2027 г.

"Роман" ще бъде чувствителен дори към скитащи планети с по-малка маса, тъй като ще наблюдава от космоса", казва в изявлението си астрономът от Университета в Осака Наоки Кошимото, съавтор на едно от изследванията.

"Комбинацията от широкия обзор и острото зрение на "Роман" ще ни позволи да изучаваме откритите от него обекти по-подробно, отколкото можем да направим, използвайки само наземни телескопи, което е вълнуваща перспектива", уточнява той.

Въз основа на тези най-нови открития учените са оптимисти, че „Роман“ ще им помогне да открият около 400 скитащи с размерите на Земята, и са уверени, че вече са открили една такава със земна маса. /БГНЕС