САЩ остана „на косъм" от поражение срещу Турция

САЩ записа инфарктна победа във втория си мач на Световното първенство по баскетбол, след като надигра Турция с 93:92 след продължение (26:21, 21:21, 18:19, 16:20 и 12:11). Турците държаха двубоя в свои ръце, след като водеха през по-голямата част от петминутното продължение, но пропуснаха четири поредни наказателни удара и в края бяха наказани - Крис Мидълтън вкара два пъти за нарушение 2 сек. преди финалната сирена.

Иначе САЩ спечели първата четвърт, но Турция успя да се закрепи в резултата и спечели второто полувреме. Те дори бяха близо до победа в редовното време, когато водеха с 2 точки, но в последната си атака американците достигнаха до три наказателни изстрела. Джейсън Татум вкара два от тях и се стигна до продължения. В тях Турция вкара две тройки и водеше с пет точки, но в крайна сметка, заради слабо изпълнение на наказателните удари, загуби.

15 точки за САЩ вкара Крис Мидълтън, а Кемба Уокър добави 14. Най-резултатен в мача стана Ерсан Илясова с 23 точки. Литовският национален отбор по баскетбол записа втора поредна разгромна победа в група „Н" на Световното първенство в Китай. Този път жертва се оказа тимът на Канада - 92:69 (24:14, 22:22, 24:18, 22:15). Литовците спечелиха три от четирите части в мача, като само във втората „кленовите листа" успяха да задържат 22:22. Йонас Валанчунас и Едгарас Улановас отбелязаха по 13 точки за успеха, а най-резултатен стана Кайл Уилтър от Канада с 24 пункта. Литва и Австралия продължават напред от тази група, като ще играят един срещу друг, за да определят кой ще бъде първи.

В група „F" Бразилия излъга Гърция само с една точка - 79:78 (15:19, 15:21, 26:13, 23:35), след победен кош на Кристиано Фелисио две секунди преди края. „Селесао" изкова успеха след страхотна трета четвърт, в която реализира 26 точки срещу 13. Гърците могат да съжаляват за загубата, тъй като доминираха през по-голямата част от мача и завършиха като по-резултатния тим през първото полувреме и в последната четвърт. Над всички в срещата бе Андерсон Варежао с 22 точки, а Георгиос Принтезис отбеляза 20 за южните ни съседи. В мач от група „G" пък Франция надигра категорично Йордания със 103:64. /БГНЕС