Река Джавари разделя Бразилия и Перу, като тече дълбоко в амазонската гора. Единствените признаци на човешки живот по протежение на водния път са случайни лодки или пристанища от перуанската страна. На бразилския бряг правителствени табели предупреждават, че това е земя на коренното население на долината Джавари - резерват, в който се намира най-голямата концентрация на изолирани коренни народи в света. На външни лица е забранено да влизат там, но мнозина не могат да устоят на примамката на изобилието от минерали, дървен материал и дива природа, съобщи National Geographic.
Известно е, че в резервата живеят около 6000 души - район с почти девствена гора с размерите на Португалия. Но този брой включва само членовете на седем племена, които са установили контакт с външния свят. Пристигнах да видя как тези хора, които живеят на границата на борбата, се справят с незаконната сеч, риболова и минното дело, които унищожават техния дом на предците.
Село Сао Луис се намира на около 200 мили нагоре по река Джавари от град Аталайя до Норте. То е дом на около 200 души от племето канамари, които разрешиха на мен и на снимачния екип да го посетим. В продължение на осем дни живеем в тяхното подредено селище от дървени къщички на колове, които стават, когато вождът Мауро Канамари (Канамари приемат името на племето за свое фамилно име) надуе рог. Придружаваме жените, които събират маниока, и мъжете, които ловуват и ловят риба.
Това, на което ставаме свидетели отново и отново, са хора, които, притеснени от насилственото навлизане в горите им, все по-често намират нови начини да защитават земята си и начина си на живот.
"Преди имаше само няколко незаконни нашественици, рибари и дървосекачи, които вземаха дърва от нашата територия", разказва вождът Мауро. "Сега те са повече с всеки изминал ден".
За канамарите гората е техният родител, който им осигурява всичко. Изсичането на гората и добивът на други природни ресурси застрашават здравето на родителя им и собствения им поминък. Но е опасно да се противопоставят на такива дейности. През 2022 г. бразилският защитник на коренното население Бруно Перейра и британският журналист Дом Филипс са брутално убити на друга река в региона, предполагаемо по заповед на ръководителя на престъпна рибарска мрежа. "Лично аз съм получавал много заплахи", казва вождът Мауро.
Въпреки това канамарите отказват да позволят тези посегателства да останат без последствия. Те са обединили усилията си с FUNAI, бразилската агенция по въпросите на коренното население, и UNIVAJA, съюз на групите на коренното население в долината Джавари, за да организират патрули за наблюдение и да дадат отпор на незаконните дървосекачи. FUNAI доставя радиостанции и гориво за моторна лодка, но оръжията на канамарите - лъкове и стрели и малокалибрени пушки - не могат да се сравняват с тези на нарушителите. По необходимост философията им е да не се конфронтират, а да докладват за намереното.
"Преди конфискувахме тази дървесина, но сега, когато те идват в по-голям брой, започнахме да се страхуваме", казва началникът Мауро. "Когато отидеш в града, тогава те маркират за убийство".
Жоао Канамари, 20-годишният племенник на началника Мауро, документира патрулите с мобилния си телефон и споделя информацията в социалните мрежи. В късните си тийнейджърски години той е изпратен в Аталайя до Норте, за да научи португалски и да служи като събеседник между народа си и останалия свят.
"Искаме светът да ни види, за да може да ни помогне", казва Жоао. "Ние сме тук, в тези опасни води, и патрулираме на наша територия, не само за нас, но и за вас. Амазонка е нашето правителство, нашият баща и нашата майка. Ние не можем да оцелеем без нея, а от това, което всички вече разбираме, не можете да оцелеете и вие"./БГНЕС