Дори гърци и японец ще се учат да разчитат византийски надписи в Несебър

Центърът за върхови постижения (ЦВП) „Наследство БГ“ организира Международен курс за напреднали докторанти и млади учени по византийска епиграфика in situ (Advanced Summer Course ‘Byzantine Epigraphy in Situ’/ BEinSitu) в Несебър през периода 12-15 септември 2023 г. Лектори на обучителния курс ще бъдат известни специалисти по византийска, късноантична (латинска) и късносредновековна гръцка епиграфика като д-р Ида Тот от Университета в Оксфорд, Великобритания, д-р Андреас Роби от Австрийската академия на науките, проф. Антонио Енрико Феле от Университета „Алдо Моро“ в Бари, Италия, доц. д-р Георгиос Палис от Атинския университет, Гърция и проф. д.н. Емануел Мутафов от БАН.

Домакин на международния курс е средновековният град Несебър

До 31.03.2023 г. подадоха молби за участие много кандидати от различни институции по света, от които организаторите одобриха 19 млади изследователи на средновековната балканска култура и писмени традиции. Сред тях има докторанти и постдокторанти от Сорбоната в Париж, Университета в Единбург, Австрийската академия на науките, НАИМ-БАН, Френската и Италианската археологическа школа в Атина. Успешните участници в курса са от Гърция, Сърбия, Полша, Япония, Кипър, България, Турция и Италия. Всички мероприятия, свързани с курса, ще се провеждат на английски език, а някои от лекциите в Старото кметство ще бъдат публични. Освен занятия и лекции в Несебър, за участниците са предвидени и работни посещения на археологически обекти и музеи в Бяла и Созопол.

проф. Емануел Мутафов

Подобен курс, изцяло ориентиран към млади хора, към тяхното бъдещо професионално ориентиране, се прави за първи път. Досегашните семинари по византийска епиграфика в Атина (2014 г.) и Истанбул (2018 г.), организирани от Комисията по византийска епиграфика към Международната асоциация на византолозите, са били предназначени само за специалисти на еднакво професионално ниво и са целели предимно обмяна на опит. Курсът в Несебър се провежда и на място, а не в учебни зали, т.е. участниците в него ще са в непосредствен контакт с паметниците, ще се опитат да разчетат все още непубликувани или надписи със спорно четене, благодарение на любезното съдействие на Музея „Старинен Несебър“ и Община Несебър. Центърът за върхови постижения „Наследство БГ“ пък покрива всички разноски по пътя в България, настаняването и прехраната на всички преподаватели и обучаеми. Сред тях е и японец, който е докторант в Университета в Единбург. За по-малко от седмица Несебър, Бяла и Созопол ще се превърнат в световна столица на изследванията в областта на византийската епиграфика, пораждайки интерес у млади експерти от цял свят към миналото на нашите земи. Мероприятието ще се открие тържествено на 12.09. в 9:30 ч. от кмета на Несебър и чл.-кор. Иван Илчев, ръководител на ЦВП „Наследство БГ“. Занятията от курса в Бяла, Варненско, ще бъдат на 14.09., а в Созопол на 15.09.2023 г.

За повече информация посетете: https://phd-edu.nasledstvo.bg/ /БГНЕС