АФП: Изборите в Сърбия са "референдум" за управлението на Вучич

Днес сърбите отиват на избори, на които управляващата партия на популисткия президент Александър Вучич вероятно ще удължи управлението си, след като силовикът в Белград обеща стабилност и се закани да ограничи инфлацията след месеци на протести.


Въпреки че Вучич няма да участва в парламентарните и местните избори, вотът все пак ще се разглежда до голяма степен като референдум за неговото правителство, пише АФП.

Според последното социологическо проучване на Ipsos дяснопопулистката Сръбска прогресивна партия (СПП) на Вучич има двуцифрена преднина пред водещата опозиционна коалиция.

Но СПП е изправена пред тежки общински избори в столицата Белград, особено от свободната коалиция от опозиционни партии и кандидати, които се кандидатират под името "Сърбия срещу насилието".

Движението беше създадено след масовите стрелби в началото на годината, които накараха стотици хиляди хора да излязат на улицата.

Митингите бързо прераснаха в антиправителствени протести, които продължиха месеци.

Вучич неведнъж е отхвърлял критиците си и протестите като "чужд заговор", предупреждавайки, че Сърбия ще остане без посока без неговото ръководство.

"Не става въпрос за това, че аз напускам властта, а за това, че те разрушават всичко. Ще ни трябват 20 години, за да поправим всичко... Ето защо ще ги победим по-убедително от всякога", заяви той пред поддръжници на неотдавнашен митинг.

Вучич беше вездесъщ в навечерието на гласуването - неговият образ е на билбордове и сгради, докато е в центъра на репортажите на новинарските канали.

Медийно затъмнение

Подобно на много други страни по света, Сърбия е засегната от двуцифрена инфлация.

За да притъпи твърдите ръбове на растящите цени преди изборите, Вучич започна да харчи държавни средства - увеличи пенсиите и раздаде пари на възрастните хора.

Президентът обеща да удвои средните месечни заплати през следващите години, като същевременно увеличи и пенсиите.

Вучич използва повече от десетилетието си на власт, за да затвърди контрола си върху лостовете на властта, включително фактическия контрол върху медиите.

Президентът свика предсрочни избори през ноември, които са последният пример за това как правителствата под негово управление рядко изкарват мандата си - ход, който според критиците има за цел да "задържа" опозицията.

Състезанието се провежда по-малко от две години след последния кръг от президентски и парламентарни избори, на които Вучич и СПП заздравиха хватката си върху властта. /БГНЕС

Кампанията беше белязана от контрола на президентския лагер върху медиите - според няколко проучвания президентът сам заема 40% от ефирното време, посветено на новините. Цифра, която се покачва до 70%, ако добавим новини, в които се споменава неговата партия или премиерd Ана Бърнабич.

Кампанията беше белязана от връщането в политиката на ултранационалистически фигури от миналото, включително Воислав Шешел.

Човекът, който беше политически ментор на Александър Вучич, когато той все още беше член на Сръбската радикална партия (СРП), беше осъден за престъпления срещу човечеството от международното правосъдие.

Днес той е съюзник на СПП за местните избори в Белград.

Внукът на Слободан Милошевич - Марко, член на СРП, е трети в листата.

Опозицията посочи рискове от нередности или измами, докато разследване, публикувано няколко дни преди изборите, обвини управляващата партия в купуване на гласове, предлагайки на служителите на кол център да утроят заплатата си в деня на изборите, ако представят доказателство за своя вот в полза на партията на Вучич.

Опозиционните партии, обект на ежедневни атаки от страна на управляващото мнозинство или от медиите, които го подкрепят, обаче разчитат на подкрепата на движение, инициирано от няколко интелектуалци и популярни фигури, наречено "ПроГлас". Неговите инициатори пътуваха из страната, за да призовават да се гласува „за промяна“.

„Цяла Сърбия има една и съща мечта и аз дойдох да ви я предам. Тази мечта е да си присвоим отново държавата, да си присвоим отново институциите. Тази мечта е отново да бъдем страната на усмихнатите хора и веднъж за винаги да станем отново страна, която ще бъде ръководена от най-добрите сред нас, а не от най-лошите,” съдия Миодраг Майич, един от основателите на "ПроГлас".

И все пак последните проучвания предвиждат мнозинство на СПП с между 40% и 45% от гласовете. /БГНЕС