Надежда Нейнски: Демократизацията на Западни Балкани остава сериозен приоритет

Служебният министър на външните работи очерта два приоритета пред МВнР - изборите в чужбина и финализиране на процеса по присъединяване към ОИСР.

Надежда Нейнски пое поста на служебен министър на външните работи на церемония в Министерство на външните работи. Досегашният министър Георг Георгиев не присъства на церемонията, тъй като се намира в чужбина. Нейнски заяви, че очаква да се срещне с него утре, предаде репортер на БГНЕС.

"Когато за първи път прекрачих този праг, България беше в началото на един дълъг път. Радвам се, че когато, за втори път пристъпвам този праг, България вече е член на ЕС, НАТО, Шенген и еврозоната", каза Нейнски. 

Тя заяви, че България трябва да бъде предвидим и активен член в съюзите, в които участва. 

"Един от основните приоритети за мен е провеждането на честни избори - така, както повелява Конституцията на Република България. Моят екип ще бъде ангажиран с провеждането на изборите в чужбина", подчерта министърът.

Нейнски подчерта, че друг приоритет е да бъде извървяна финалната права към ОИСР.

Демократизацията на Западните Балкани остава друг сериозен приоритет.

След въпрос на БГНЕС относно стъпките в тази посока, служебният министър заяви, че демократизацията и напредъка към ЕС са отговорност преди всичко на страните от региона. Надежда Нейнски каза, че Балканите винаги са били източник на конфликти, но приемането на демократичните ценности на ЕС ще създаде една по-добра среда на сигурност в региона.

Накрая, но не на последно място, тя заяви, че България трябва да продължи да подържа позицията си по отношение на войната в Украйна. Служебният външен министър добави постигнаето на справедлив мир, който да защита интересите на украинския народ.

БГНЕС припомня, че днес президентът Илияна Йотова подписа указ за назначаване на служебно правителство със служебен министър-председател Андрей Гюров и насрочване на извънредни парламентарни избори през април. Служебният кабинет положи клетва пред Народното събрание в 10.00 часа, а веднага след това се проведе и церемонията по предаване и приемане на властта в Министерски съвет.

БГНЕС припомня още, че след четвърт век Надежда Нейнски се завръща във външно министерство, което ръководеше в периода 1997-2001 г. Между 2015 и 2021 г. Тя бе и български посланик в Турция. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон