В сърцето на морската столица Варна се намира едно от най-ценните културни пространства в страната – Музеят по история на медицината, предаде кореспондентът на БГНЕС от черноморския град.
Разположен в сграда със 150-годишна история, това място не просто съхранява артефакти. То разказва историите на лечители, пациенти и усилия за опазване на човешкия живот – от древността до средата на XX век.
Сградата, в която се помещава музеят, е построена през 1869 г. със средства, дарени от търговеца Параскева Николау. Тя първоначално служи като болница за бедни и е първото подобно лечебно заведение във Варна. Днес тя е паметник на културата от национално значение и единственият музей по медицинска история на Балканите.
Вътрешността на музея е организирана в три тематични зали. Първата проследява ранната медицина – с черепи, носещи следи от хирургически намеси още от V хил. пр. Хр. Втората представя народната медицина по българските земи през османския период и Възраждането. Тук са представени билкови рецепти, икони на светци-лечители и инструменти, използвани от народни лечители. Третата зала обхваща периода след Освобождението до 40-те години на XX век – време на модернизация, но и на предизвикателства. Изложени са кабинети на лекари, медицинска апаратура и архивни снимки.
Освен постоянната експозиция, музеят често е домакин на временни изложби. Музеят разполага и с библиотека с над 4000 заглавия – ценен ресурс за историци и медици.
Входът е свободен, така че не пропускайте да посетите това ценно богатство на историята ни. І БГНЕС