Над 1350 мъртви борови дървета са регистрирани в югозападната част на Финландия от април насам, когато изследователите започват да събират данни от обществеността.
„Всеки ден получаваме още сигнали в нашата служба за картографиране“, заяви пред АФП професорът по география от университета в Турку Ристо Калиола.
Той описва явлението като „масова смърт на борови дървета“.
По думите му най-засегнати са скалистите крайбрежни райони с неплодородна почва, която лесно се поддава на сушата.
Преди няколко години по южното крайбрежие на Финландия внезапно започнаха да се появяват кафяви групи от мъртви борове и сега изследователите се опитват да открият причината за случващото се.
„Нещо се случва в нашата природа и ние трябва да се отнесем сериозно към това“, каза Калиола.
Подобна смърт на борови дървета е имало и в други северноевропейски страни, включително в съседна Швеция.
„Новото във Финландия е, че това явление започна да се среща съвсем отскоро“, каза експертът.
Калиола смята, че няколко фактора могат да причинят местното измиране, като например вредители и гъбични заболявания - всички те се засилват от глобалното затопляне.
„През топлите лета с горещини и седмици без дъжд, дърветата, които растат на уязвими места, започват да страдат и способността им да се защитават от патогени отслабва“, каза той.
Калиола заяви, че изключително топлото лято във Финландия тази година е стресирало дърветата.
„Колкото по-малко налична вода в почвата могат да изсмучат дърветата с корените си, толкова по-малко могат да издържат на горещините и сушата“, обясни той. | БГНЕС