Марс крие радиоактивна тайна под повърхността си

Чудесата на космоса са огромни и понякога невероятни, като учените непрекъснато правят открития за чужди планети, които никога не биха могли да бъдат възпроизведени на Земята. Според "Futurism" едно такова чудо е открито точно на съседа на Земята, Марс. Учените от НАСА са установили чрез сеизмични данни, че червената планета съдържа огромен океан, съставен от радиоактивна магма, течаща точно под кората на повърхността.

Новото земетресение на Марс даде на учените достатъчно данни, за да установят, че има течаща магма под повърхността на планетата.

Този магмен океан на Марс достига дълбочина от над 200 км., според изследване, проведено от геофизици в Цюрих, Швейцария, което го прави напълно различен от всичко на Земята. Океаните на Земята са способни да достигнат само малка част от тази дълбочина, като най-дълбоката точка, известна на човечеството, Марианската падина, достига само 11 022 м. дълбочина. За сравнение, 200 км. навътре в Земята ще ви поставят далеч отвъд континенталните тектонични плочи и в мантията на планетата.

Откриването на ядрените океани от лава изглежда потвърждава теорията, че Марс има малко и много плътно ядро, подобно на земното, със слоеве магма, които преди това са замъглили данните за планетата в предишни изследвания.

За разлика от течащата магма, открита на Марс обаче, мантията на Земята е съставена предимно от силикати, включително гранат, пироксен и оливин, както и магнезиев оксид. Един от базираните в Цюрих изследователи, Амир Хан, обясни в скорошно изявление пред пресата, че откритието напълно е променило начина, по който учените гледат на Марс, тъй като новооткритата информация разбива предишното ни разбиране за плътността на планетата. Предишни изследвания на Марс караха учените да вярват, че ядрото на планетата е необичайно голямо, оставяйки редица изследователи озадачени относно произхода на ниската плътност на небесното тяло.

Тези последни сеизмични показания са взети от роботизирания спускаем апарат InSight на НАСА, който кацна на повърхността на червената планета през 2018 г. В допълнение към събирането на доказателства за стотици километри магма под повърхността, сондата InSight може също да е хвърлила светлина върху съществуването на земетресения.

Само преди няколко месеца лунните изследвания разкриха въздействието, което малките изкуствени роувъри биха могли да имат върху сеизмичната активност на Луната, оставяйки изследователите да преразгледат бъдещите стратегии за кацане на сателита в орбитата на Земята. Подобно на Земята и Луната, Марс съдържа чувствителна тектонична активност, която понякога причинява масивни трусове. За разлика от Земята обаче, кората на Марс не гъмжи от континентални плочи, които се преместват между различни масивни водни тела, а вместо това повечето от сеизмичните трусове идват от градушка от астероиди.

Два сблъсъка с астероиди специално предизвикаха интереса на изследователите, като бяха докладвани огромни трусове на повърхността на Марс през август и септември 2021 г. Благодарение на мощни вибрационни сигнатури, уловени от InSight, НАСА успя да открие двойка метеори, ударили планетата и заровени невероятно дълбоко в скалистата вътрешност.

Въпреки че човечеството никога не е стъпвало на небесното тяло, Марс остава основна изследователска площадка за изследователите, които се стремят да разберат по-добре нашата Слънчева система. Ако някога разработим технологията, необходима за приземяване на човешко същество върху голямото червено кълбо, може би е най-добре да го избегнем. С метеоритни дъждове, изпъстрящи повърхността и океани от магма, течащи точно под кората, Марс не изглежда като дестинация за релаксираща ваканция. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон