Макрон с последен опит да вразуми Орбан преди Европейския съвет

Седмица преди ключова среща на върха, на която ще бъдат обсъдени важни решения за бъдещето на Украйна, ЕС е в панически режим. Причината вече е позната: Виктор Орбан.

Унгарският министър-председател има толкова твърда позиция по отношение на Украйна и много други въпроси, че дипломатите и служителите на ЕС се затрудняват да разберат какво или кой може да промени мнението му.

Намесва се френският президент Еманюел Макрон, който никога не се притеснява от дипломатически предизвикателства.

Макрон ще при Орбан на вечеря на 7 декември и ще се опита да постигне компромис преди срещата на върха в Брюксел следващата седмица. На нея лидерите на ЕС ще вземат историческо решение за приемането на Украйна в клуба на 27-те държави и ще сключат ключово бюджетно споразумение, което ще даде 50 млрд. евро спасителен пояс на затъващата икономика на Киев.

"В този момент нямаме време за игри", заяви германският външен министър Аналена Бербок по-рано тази седмица. "Ако се намираме в ситуация, в която мирът в Европа е подложен на атака, тогава трябва да правим всичко възможно всеки ден и всеки час, за да защитим нашия народ, а още повече народа на Украйна."

И все пак Орбан заплашва да провали срещата на върха, като в две писма до председателя на Европейския съвет Шарл Мишел дава ясно да се разбере, че се противопоставя на преговорите за присъединяване с Киев и вместо това иска да се проведе стратегически дебат за подкрепата на блока за Украйна.

Макар че Орбан и преди е държал блока като заложник, трима висши дипломати от ЕС признаха, че този път нещата са различни - залогът е голям, моментът е деликатен, а унгарският протест надхвърля просто желанието за повече пари от ЕС.

Мишел, чиято задача е да търси компромиси между лидерите, вече пътува до Будапеща за дискусия с Орбан и отмени пътуването си до Пекин за срещата на върха ЕС-Китай, за да продължи търсенето на компромис.

"Стигнахме до състояние, в което мисълта, че Орбан просто иска повече пари, е "оптимистичният" възглед", каза високопоставен дипломат от ЕС.

В разговор с репортери в Брюксел по-рано тази седмица унгарският държавен секретар по въпросите на публичната дипломация и връзките с обществеността Золтан Ковач енергично отхвърли идеята, че Орбан заема такава позиция, за да накара Европейския съвет да отблокира милиарди пари от ЕС, които остават блокирани поради проблеми с върховенството на закона в Унгария.

"Позицията ни за Украйна, позицията ни за преразглеждането на МФР (дългосрочния бюджет на ЕС) и много други въпроси ще останат в сила независимо от това какво се случва със средствата", каза Ковач.

Дипломатите не са единодушни дали унгарският лидер е решен да провали подкрепата за Украйна, или просто се опитва да изнудва Брюксел. Докато някои дипломати и служители на ЕС вече планират обходни пътища или се опитват да противодействат на негативната преса, която ще последва провала на Европейския съвет следващата седмица, други остават оптимисти, че ще намерят изход.

Макрон е част от последната група.

Оптимистите

По време на вечеря в Париж Макрон изрази надежда, че той и Орбан могат да постигнат компромис преди следващата седмица.

"Унгарците заемат някои трудни позиции, те натрупват козове за преговори. Ако правят това, то е, за да дадат на Виктор Орбан лостове за преговори... Сега навлизаме в по-активна фаза на преговорите, с разговори на по-високо ниво между Орбан и Макрон", заяви френски дипломат.

"Това, което Унгария прави в момента, има смисъл само ако става дума за намиране на изход", добави френският дипломат. Според няколко френски служители решението на унгарския премиер да приеме поканата „да разчупи хляба“ с Макрон само по себе си е положителен знак.

Дипломатите от другите държави от ЕС като цяло приветстваха опита за компромис от страна на Макрон, който идва преди срещата на представителите на блока в ЕС на 10 декември, на която те се надяват да постигнат компромис преди лидерите на ЕС да се отправят към Брюксел.

Но предложената вечеря предизвика и критики, като се има предвид, че Макрон и преди се е опитвал и не е успявал да постигне компромис.

"Продължава да опитва и не успява. Опита го с Тръмп, после с Путин, а сега опитва с Орбан", каза друг дипломат от ЕС, като добави, че цената на тези последни специални отношения са отстъпки пред Орбан, които отслабват блока. "Те продължават да хранят чудовището и се чудят защо то се връща по-голямо и иска още".

Служител в Париж признава, че "Макрон има слабост към лошите момчета. Това е интелектуално предизвикателство за него". -

Но не само Париж вярва, че компромисът все още е възможен.

За някои дипломати от ЕС напрежението с Унгария се е превърнало в ежегодна традиция, тъй като Будапеща се опитва да използва правото си на вето в Европейския съвет, за да получи отстъпки или повече средства от ЕК. В най-лошия случай - неуспешна среща на върха - преговорите могат да бъдат подновени на среща на върха през януари или март.

Един високопоставен служител на ЕС заяви, че все още има пътища за постигане на споразумение. "Всяко действие, което съм виждал досега от министър-председателя Орбан, винаги е било обмислено и е имало изход за него."

Песимистите

Все по-често обаче надделява втора и по-песимистична школа на мислене.

Бръчките по челата на висшите дипломати на ЕС се превръщат в бръчки, когато стане дума за следващия Европейски съвет, като някои от тях казват, че "този път е различно".

Резултатът от срещата на върха е "несигурен", заяви Вилем Ван де Воорде, посланик на Белгия в ЕС, на събитие на „Политико“. Белгия скоро ще поеме председателството на Съвета.

Той добави, че преди няколко седмици ЕС може да е приел "малко за даденост, че сме на прав път" да следваме препоръките на Комисията за започване на преговори за присъединяване с Украйна и Молдова.

Как да се справим с Орбан може и да е тема, която предизвиква разногласия, но действията на унгареца накараха кръвта на много хора да закипи, още повече че липсата на консенсус по ключовите дискусии за Украйна би навредила на глобалния имидж на съюза на 27-те.

"Защо обсъждаме психиката на Орбан? Няма значение дали той го прави заради парите или заради принципите. Факт е, че той помага на Русия. Трябва да се питаме как да действаме", заяви друг служител на ЕС, според когото Орбан трябва да бъде конфронтиран, а не успокояван.

Дипломатите обмислят алтернативни планове - като например да изпратят спасителната линия от 50 млрд. евро на Украйна без всеобщо съгласие, като по този начин заобиколят ветото на Унгария. Мишел би могъл също така да организира нова среща на върха в началото на следващата година, на която да опитат отново.

И в двата случая заглавията, че ЕС страда от умора от Украйна или че блокът се разпада, ще бъдат неизбежни.

"Да се говори за срам би било силно подценяване", каза Йонатан Всевиов, генерален секретар на естонското външно министерство.

Всевиов подчерта, че в такъв ключов момент за Украйна и за европейската сигурност е наложително Европейският съвет да бъде успешен./БГНЕС

--------------------

Барбара Моенс, Якоб Ханке Вела, Клеа Калкут и Ханс фон дер Буршар, "Политико".

Последвайте ни и в google news бутон