Присъдата на Люпчо Георгиевски ще бъде прознесена в 8-дневен срок, предаде БГНЕС.
Председателят на закрития български клуб в Битоля „Иван Михайлов“ днес се изправи пред Основния съд в града, където се проведе ново заседание по делото срещу него.
Георгиевски заяви на излизане от съда, че процесът е политически мотивиран, но че това няма да му попречи да говори истината открито.
"Нито ще ме уплашат, нито ще ме накарат да замълча. Нашата борба е 100-годишна. Тази на нашите дядовци от ВМРО, които се бориха за свободата на българския народ в Македония", каза той.
"Борбата продължава. Държим на своето. За това българите трябва да бъдат вписани като държавотворен народ в македонската Конституция и за светлото бъдеще за всички македонски граждани като част от европейското семейство.", допълни Георгиевски.
БГНЕС припомня, че Съдебните дела срещу Люпчо Георгиевски започнаха преди три години. Той е обвиняван в най-различни престъпления от режима в Скопие заради публикации, които съдържат исторически факти.
Георгиевски е обвинен в разпространяване на омраза и ксенофобия към евреи, македонци, партизани и най-различни комунистически групировки от времето на югославския диктатор Йосип Броз Тито. Според прокуратурата и режима на Християн Мицкоски, Люпчо Георгиевски е обидил евреите, защото на Шабат отворил клуб „Ванчо Михайлов“, който според местната пропаганда е бил сътрудник на Мусолини и Хитлер.
Георгиевски е цитирал в своя профил Ванчо Михайлов и това, според властите в Скопие, е престъпление.
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски дава показания по делото. Той изтъкна двойния стандарт по отношение на Михайлов и сръбските празненства в Северна Македония на дадени дати в наши дни.
На въпроса на прокурорката по отношение на историческия лидер на ВМРО, "може ли някой да извърши злосторство без да бъде съден и осъден след това?", бившият премиер Любчо Георгиевски отговори: "Да, типичен пример е Тито", визирайки югославския диктатор.
БГНЕС припомня, че българските културни клубове в Северна Македония бяха закрити с извънредно законодателство, което влезе в сила със задна дата. | БГНЕС