Обединеното кралство се обръща към Турция като посредник между Русия и Украйна за рестартиране на сделката за зърно, съобщи "Сабах".
„Наистина се надявам, че президентът Реджеп Тайип Ердоган ще успее да подчертае значението на Черноморската инициатива за зърно, помагайки за избавяне на хората от глада и за намаляване на международните цени на зърното“, каза външният министър на Великобритания Джеймс Клевърли в ексклузивно интервю за Анадолската агенция.
„Президентът Ердоган свърши невероятно важна работа от името на много хора по света, играейки роля с ООН в осигуряването на инициативата за зърно“, добави Клевърли.
Споразумението, подписано между ООН, Русия, Украйна и Турция през юли миналата година, осигури безопасно преминаване на кораби, превозващи зърно.
Сделката помогна за намаляване цените и предотврати глобалната продоволствена криза, като възстанови потока на пшеница, слънчогледово олио, торове и други продукти от Украйна, един от най-големите износители на зърно в света.
Москва отказа да поднови сделката след изтичането й, заявявайки, че исканията й "все още не са изпълнени", имайки предвид премахването на пречките пред собствения й износ на торове, включително включването на държавната Руска земеделска банка в международните плащания SWIFT система.
Британският първи дипломат обаче обвини Русия, че използва глада по света за политическо влияние.
„Топката е в полето на Русия и ние ги призоваваме да се ангажират с тази инициатива“, каза той.
Относно английската подкрепа за Украйна, той добави, че правителството ще подкрепя Киев, докато последният руски войник не напусне украинската земя.
По отношение на специалната сделка, която Обединеното кралство търси с Анкара по отношение на имиграцията и по-лесното депортиране, Клевърли заяви:
„Проведох този разговор с турския външен министър, министър-председателят Риши Сунак разговаря с президента Ердоган. Ще продължим да водим разговори, за да се справим с това, което по същество е споделено предизвикателство“, каза той.
Сунак подчерта, че естеството на този проблем с имиграцията е международен. Той също така благодари на Турция за нейната щедрост при приемането на мигранти.
По отношение на споразуменията за свободна търговия между Турция и Обединеното кралство, Клевърли обяви, че Лондон „би искал да получи тези споразумения възможно най-скоро“.
След телефонни разговори между министъра на бизнеса и търговията на Обединеното кралство Кеми Баденок и турския министър на търговията Йомер Болат миналата седмица, британското правителство потвърди вчера, че двете страни ще проведат разговори за ново и модернизирано споразумение за свободна търговия, припомня БГНЕС.
Въпреки че между двете страни вече съществува споразумение за свободна търговия, то изключва ключови области като услуги, цифрови технологии и данни. Това ново споразумение има за цел да промени статуквото.
Усилията за постигане на тази цел "започнаха миналата година, като и двамата партньори стигнаха до заключението, че би имало полза от разширяването и задълбочаването на търговските отношения", каза Министерството на търговията.
"Отворена търговска среда, основана на глобални търговски правила, които „подкрепят взаимния растеж и просперитет“, сега е „по-важна от всякога“, се казва в изявлението на министерството.
Умело подчерта, че Обединеното кралство гледа на Турция като на „силен и важен приятел“.
„Това е важна икономика и, разбира се, бихме искали да правим подобрим търговията с нашите приятели“, каза той. /БГНЕС