Легенди за злато привличат хиляди в Епископската базилика в Сандански

Епископската базилика заема площ от над 1600 квадратни метра.

Един от най-големите и интересни археологически обекти на територията на България безспорно се намира в Сандански. Останките на прекрасната Епископска базилика напомнят за периода на ранновизантийския град, открит през 1989г от Владимир Петков при спасителни археологически разкопки, предаде репортер на БГНЕС.

След възстановяването в автентичен вид на Епископския комплекс от 5-6 век в град Сандански, хиляди българи и чужденци са посетили раннохристиянския обект. В комплекса туристите могат да видят изцяло запазеното помещение, където се извършвал ритуала на Светото кръщение.

Епископската базилика в Сандански е построена през 4-ти век, когато Християнството все още не е успяло да се наложи като световна религия. Стените й са изградени от големи речни камъни, а на определено разстояние са се поставяли и сектори с от 3 до 5 реда тухли, наредени като пояси. Градежът е типично късноримски. Необичайно е, че църквата е на два етажа. На приземния се молели мъжете, а на втория – жените. В нея е имало и голямо помещение, в което са били кръщавани новопокръстените вярващи.

Сградата била съборена едва два века след построяването й. Запазени са обаче части от подовата мозайка на църквата. В базиликата е открито и аязмо. В помещението, в което е изворът са намерени и мощите на светец. Стените на църквата са били изрисувани с цветни мазилки, като днес е запазена само нищожна част от тях. Дворът на църквата е служел за място, на което вярващите се събирали преди служба. Покритите коридори пък са пазили миряните от дъжд и лошо време.

В двора е намерен и запазен кладенец, който и до днес привлича посетители. Древни легенди гласят, че на дъното му имало купища злато.

В базиликата е открита и уникална чешма, до която водата се е доставяла на принципа на скачените съдове.

Епископската базилика заема площ от над 1600 квадратни метра.

Реставрираната базилика е отворена за посещения през април 2016 г.

Интересът към древния храм нараства все повече, защото мястото е свято и могат да се видят образци на раннохристиянското изкуство.IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон